Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (29)

„Dzieci” polecają pod choinkę – zimowa recenzja książkowa (29)
26 grudnia 2022 Redakcja DZIECI

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, a poranki chłodniejsze najwyższy czas, aby pomyśleć o zimie, a tę najpiękniejszą, baśniową, magiczną z pewnością znajdziemy w książkach. Każdego roku na księgarskich półkach pojawiają się pachnące cynamonem, błyszczące i wzruszające tytuły, które wpływają na rodzinną atmosferę, świąteczny nastrój i nierzadko stają się ważnym składnikiem domowych rytuałów. Wśród nich są książki świąteczne, książki o Świętym Mikołaju, elfach i śniegu czy te podzielone na 24 rozdziały – do czytania każdego dnia grudnia aż do Wigilii. Apetyczne i rozgrzewające serca.

Jak bardzo cieszy fakt, że co jakiś czas wydawcy wracają do klasyki literatury. Nowe tłumaczenia nierzadko dodają blasku znanym już historiom i pozwalają czytelnikom spojrzeć na słynne i cenione teksty z nieco innej perspektywy. A jeśli dodamy do tego nową szatę graficzną nierzadko otrzymujemy prawdziwy prezent.

Takim właśnie baśniowym podarunkiem jest książka „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna w nowym tłumaczeniu Ryszarda Wojnakowskiego zobrazowana przez Ewę Poklewską- Koziełło (wyd. Nasza Księgarnia, 2022). Ta solidnie wydana bożonarodzeniowa opowieść, która nieustannie zachwyca od 1816 roku, kiedy miała swoją berlińską premierę, zyskała właśnie nowego odcienia. Tłumacz zdecydował się między innymi na bardziej wierne oryginałowi imiona głównych bohaterów – w tej wersji opowieści występuje Fryderyk i Maria. Dzieci z rosnącą ekscytacją oczekują na Boże Narodzenie i wypatrują prezentów. Wśród nich nieoczekiwanie główną rolę odegra… dziadek do orzechów.

Uwspółcześniony przekład Ryszarda Wojnakowskiego przybliża tradycyjną opowieść dzisiejszym czytelnikom, autor zachował jednak baśniowy charakter pierwowzoru. Zanurzanie się zaś w skreślonej piórem Hoffmanna historii pozwala na całkowite oderwanie się od codzienności i gwarantuje wypieki na policzkach… Trudno się dziwić – podróż w świat ożywionych przedmiotów, potyczki, groźne myszy i czyhające niebezpieczeństwa nie pozwalają nawet na moment nudy.

Ewa Poklewska-Koziełło, która stworzyła już dla Naszej Księgarni rysunki do bardzo interesującej książki o bożonarodzeniowych tradycjach na świecie, także i tym razem daje popis wysmakowanych zestawień kolorystycznych, kolażowych w charakterze ilustracji oraz ciekawych i świadomie budowanych połączeń formy realistycznej z nowoczesnym uproszczeniem. Całość jest dobrze wyważoną propozycją, pięknym prezentem, który będzie zachwycał dzieci i dorosłych na długi czas.

Barbara Górecka / Dom Bajek