Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Kuba Guzik i maszynista Łukasz”. Recenzja

„Kuba Guzik i maszynista Łukasz”. Recenzja
3 stycznia 2023 Redakcja DZIECI

Zasłuchać się … po uszy!

Jeśli lubicie długie, niespiesznie snute opowieści, które krok po kroku odkrywają ciekawe wątki i obfitują w wyborne wydarzenia, jak i fenomenalnie skrojone postaci, a w dodatku ich fabuła rozgrywa się w nieoczywistych miejscach z pewnością zachwyci Was literacka wyobraźnia Michaele Ende. Ten słynny niemiecki pisarz, od 1971 roku mieszkający we Włoszech, aktywny na wielu polach twórczych: jako aktor, scenarzysta, dyrektor teatru i krytyk filmowy, zapisał się na kartach historii literatury jako twórca nieszablonowych opowieści, wśród których jedną z najsłynniejszych jest „Niekończąca się historia”. W 1981 został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka (przyznawanej przez Międzynarodową Unię na Rzecz Książki dla Młodzieży), a rok później – międzynarodowej Nagrody Lorenzo il Magnifico.

Tę barwną i wielowymiarową postać przybliża polskim czytelnikom między innymi Edyta Jungowska, to już trzeci, po „Niekończącej się historii” oraz „Momo”, tytuł, który założycielka jednego z najbardziej aktywnych wydawnictw audiobooków czyta dzieciom. „Kuba Guzik i maszynista Łukasz” (wyd. Jung-off-ska, 2022) to opowieść, która liczy sobie ponad sześć dekad, powstała bowiem w 1960 roku. Michael Ende opisuje w niej perypetie małego chłopca, który pewnego zupełnie zwyczajnego dnia trafia do Trochanii w… przesyłce pocztowej. Nazwany imieniem Kuba, a od momentu, gdy nie dającą się porządnie zaszyć dziurę w spodniach zdobi solidny guzik będący Kubą Guzikiem, pierwsze lata spędza w królestwie, w którym mieszka król, jego dwoje poddanych i maszynista Łukasz. Oraz, rzecz jasna, niezwykłej urody lokomotywa Emma. Splot wydarzeń sprawia, że chłopiec w towarzystwie Łukasza i Emmy opuszczają ukochaną Trochanię. Od tego momentu opowieść wkracza na zupełnie nowe tory…

W charakterystycznym stylu Michael Ende buduje napięcie szczegółowo prowadząc czytelnika przez meandry wielowątkowej opowieści. Ponad dziesięć godzin nagrania staje się ucztą dla uszu i zmysłów, Edyta Jungowska doskonale odzwierciedla momenty spokoju i ekscytacji, różnorodne oblicza bohaterów czy opisy niezwykłej przyrody. Niemiecki pisarz był synem malarza surrealisty Edgara, co znajduje widoczne odbicie w kreowanych przez niego światach.

Okładkę płyty oraz ilustrację wnętrza zaprojektował Marcin Minor dobrze oddając tajemniczy charakter fabuły. Edyta Jungowska w roli lektorki po raz kolejny zachwyca warsztatem aktorskim, a towarzyszący jej duet muzyczny SzaZa (Szamburski/Zakrocki) ubarwia dyskretną linią melodyjną kolejne odsłony wyjątkowej podróży tytułowego Kuby Guzika.

Audiobook został objęty patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek