Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Miesiączka chcę wiedzieć! Pierwszy przewodnik każdej dziewczyny”. Recenzja

„Miesiączka chcę wiedzieć! Pierwszy przewodnik każdej dziewczyny”. Recenzja
19 lutego 2023 Redakcja DZIECI

Chcę wiedzieć!

W pierwszym numerze magazynu „Dzieci” opublikowanym w 2023 roku w dziale Inspiracje znajduje się tekst poświęcony książkom dla młodszych dzieci poruszających tematykę z zakresu edukacji seksualnej (link do wydania tu). Tym razem chciałabym przybliżyć szczególnie wartościowe książki dla młodzieży, które trafiły w moje ręce podczas pracy nad przywołanym artykułem.

„Chcę wiedzieć!” – ile mocy zawiera się w tych słowach. Pragnienie zdobycia wiedzy, wyjaśnienia mechanizmów rządzących światem, ale też w mniejszej skali dostrzeżenie prawideł przyrody, które zachodzą w naszym najbliższym środowisku i naszych organizmach jest naturalnym przejawem zainteresowania otoczeniem. Szczęśliwie żyjemy w czasie, w którym dostęp do wiedzy nie jest z góry udaremniony, możemy raczej mieć problem z nadmiarem źródeł i umiejętnym wyborem tych naprawdę cennych i rzetelnych.

Książkę Anny Salvia i Cristiny Torrón „Miesiączka chcę wiedzieć! Pierwszy przewodnik każdej dziewczyny” (wyd. Debit, 2021) czytałam ze szczególnym zainteresowaniem, a nawet i dyskretnym zaskoczeniem – myślałam bowiem, że moja wiedza na ten temat jest szeroka. Narracja prowadzona jest lekko i z humorem, co pozwala na nabranie śmiałości i dystansu, a także poczucie zdejmowania z tej kwestii aury tabu. Przedstawione fakty są merytorycznie świetnie opracowane, a sama książka daleka jest od wiejących nudą (zwłaszcza w oczach nastolatków) wypowiedzi stricte naukowych. Umiejętnie dobrane słowa, swobodny charakter tekstu z zabawnymi i jednocześnie atrakcyjnymi ilustracjami czyni z tej publikacji źródło dobrze przyswajalnych informacji.

Poza kwestiami o charakterze „technicznym” autorki kładą duży nacisk na równie ważny aspekt – pozytywnej akceptacji własnego ciała, spojrzeniu na siebie jak na system dobrze zaprojektowanych naczyń połączonych, w którym wszystko działa jak należy. Wiele słów poświęcono także uważności i czułości względem samej siebie oraz zachęcie do tego, aby świadomie uczyć się swojego ciała. Daje to szansę ku temu, by wyposażone w taką wiedzę dziewczyny, a później kobiety, zmieniały obraz kobiecej natury i nie traktowały menstruacji jako zła koniecznego, które trzeba przeżyć. Samo pojęcie miesiączki jest także punktem wyjścia do poruszenia innych zagadnień związanych z rozwojem ludzkiego ciała, okresem dojrzewania, seksualności czy tożsamości płciowej. Co więcej autorki zadedykowały tę książkę także dorastającym chłopakom, aby wzajemna wiedza prowadziła do lepszego zrozumienia drugiej strony.

„Miesiączka chcę wiedzieć!” jest książką, z której zaczerpnęłam inspirację dla siebie. Cieszę się, że moje córki, które niebawem wkroczą w czas dojrzewania, będą miały dostęp do tak naturalnie i bezpretensjonalnie podanej przydatnej i wspierającej wiedzy.

Barbara Górecka / Dom Bajek