Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Nie od razu Kraków zbudowano… Recenzja

Nie od razu Kraków zbudowano… Recenzja
17 listopada 2021 Redakcja DZIECI

Choć obecność przysłów i utartych powiedzonek może czasem śmieszyć, a czasem irytować – trudno nie przyznać, że w wielu z nich jest sporo racji. Czego nas uczy to przytoczone w tytule? Jeśli obierzemy cel naszej wędrówki, nawet najbardziej odległy i trudny do osiągnięcia, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale i duchowym – wykonamy powierzone zadanie dzięki wytrwałości i cierpliwości. Wewnętrzny spokój, ale i przekonanie co do słuszności sprawy to narzędzia, które są bardzo pomocne wtedy, gdy nie widzimy efektów od razu, gdy potrzeba czasu. Przemyślane z dalszej perspektywy poniesiony trud i praca zawsze jednak przyniosą rezultaty, często zaskakujące.

„Dziennik małych kroków do wielkich rzeczy” Ani Gadzińskiej-Kryjak (wyd. To DO, 2021) to coś więcej niż tylko wesoło zaprojektowany zeszyt do osobistych notatek. Autorka inspirując się koncepcją nastawienia na rozwój stworzoną przez amerykańską psycholożkę Carol Dweck, proponuje dzieciom w wieku 7-12 lat prowadzenie własnego prywatnego wzmacniającego dziennika rozwoju osobistego.

Na wstępie przywołane zostało między innymi zestawienie cech, które szczególnie warto pielęgnować – nazwane supermocami życzliwość czy uważność, znaczenie używanych słów i tego, jak kształtują nasze myśli. Ania Gadzińska-Kryjak w bezpretensjonalny sposób stawia przed dorastającymi dziećmi tezę o tym, jak wiele w poczuciu szczęścia i własnej wartości zależy od nich samych i zachęca do skupienia się nad tymi aspektami codzienności, na które mają osobisty wpływ. Metodą małych kroków, wykonywanych sukcesywnie wskazuje drogę do ćwiczenia pozytywnego nastawienia, wzmacniania świadomości własnego temperamentu czy praktykowanie wdzięczności. Poprzez systematyczne prowadzenie zapisków uczy wdrożenia się w krzepiący i pomocny system, cenny zwłaszcza u progu dojrzewania, które może mocno naruszyć poczucie własnej wartości u dziecka. Wesołe ilustracje Anny Czaplińskiej i Joanny Szczepaniak dodają dziennikowi lekkości i młodzieżowego uroku.

Co można zanotować w dzienniku? Można ocenić swój nastrój, wypisać rzeczy i umiejętności zdobyte danego dnia, przyjrzeć się temu, za co czujemy wdzięczność, pochylić się nad wykonaną danego dnia pracą, zauważyć swój wysiłek i docenić go. Dostrzeżenie pozytywnej strony tego, co osiągamy każdego dnia, czego doświadczamy i się uczymy, a także jak te procesy wpływają na relację z samym sobą jest bardzo inspirujące.

Barbara Górecka / Dom Bajek