Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Niewinny, że inny. Bajka o tolerancji”. Recenzja

„Niewinny, że inny. Bajka o tolerancji”. Recenzja
10 stycznia 2023 Redakcja DZIECI

Paleta barw

Żyjemy w świecie różnorodności. Pokolenie obecnych rodziców czy osób w średnim wieku pamięta jeszcze doskonale, jak wyglądało dorastanie w świecie o zamkniętych granicach, codzienności bardzo homogenicznej. I jakim szokiem były lata 90. – bajeczne, kolorowe. Gdy na ulicy pojawiała się osoba o ciemnym odcieniu skóry czy pochodząca z Dalekiego Wschodu oczy rozjarzały się od ciekawości. W dobie wszechobecnej globalizacji, intensywnego mieszania się obywateli różnych narodowości i kultur nieustannie spotykamy się z innym. Dzieci w swojej naturze mają zakodowane zainteresowanie drugim człowiekiem i chęć jego poznania. Bywa jednak i tak, że pod wpływem różnych okoliczności potrafią konsekwentnie wykluczać. Dlatego tak ważnym jest wspólne czytanie i rozmowa, a także wspólna rodzinna czy szkolno-przedszkolna praca – abyśmy tworzyli zgodne i dojrzałe społeczeństwo.

„Niewinny, że inny. Bajka o tolerancji” autorska książka Agaty Karpińskiej (wyd. Nowa baśń, 2022) to interesująco poprowadzona opowiastka, której treść rozgrywa się w dziecięcym pokoju. Symboliczna jest data, dzień osadzenia fabuły to 11 listopada, nasze narodowe Święto Niepodległości. W mieszkaniu ranek wypełnia codzienny-niecodzienny rozgardiasz, dzieci ubierają się odświętnie, szykują kotyliony, w końcu rodzina opuszcza dom. W tym momencie rozpoczyna się prawdziwa opowieść, lalki ożywają, zabawki rozpoczynają harce, są wśród nich także klocki. Te o czerwonym kolorze, posługujące się językiem „ta-ta-ta”, wszczynają kłótnie, zbierają się w grupę, szepczą i złowrogo spoglądają w stronę zielonych… Czy mają do tego prawo? Czy kolor czerwony jest lepszy od zielonego? Co wyniknie z narastającej niechęci?

Agata Karpińska celnie portretuje sposób budowania dominacji opartej na awersji i wykluczeniu. Wiele w tej historii emocji i napięcia, które nieodłącznie związane są z takimi procesami. Poprzez analogię autorka łączy świat zabawek z tym, który tworzy naszą codzienność niosąc dzieciom istotne przesłanie o tym, jak ważny jest wzajemny szacunek i współpraca. Gdy Pola i Janek podekscytowani po świętowaniu 11 listopada wrócą do swojego pokoju trafią na wysoką wieżę z wielobarwnych klocków. Wieżę o silnych fundamentach.

Barbara Górecka / Dom Bajek