Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Nowy cykl recenzencki – Majówka! 1. „Poradnik małego skauta”

Nowy cykl recenzencki – Majówka! 1. „Poradnik małego skauta”
8 maja 2023 Redakcja DZIECI

Majówka! (1)

Choć wiosna w tym roku trochę się ociąga, proces zazieleniania już ruszył pełną parą. Tulipany kierują swoje wielobarwne kielichy ku słońcu, ptaki oszałamiają nieokiełznanym świergotem, drzewa owocowe kwitną rozsiewając kuszący zapach miodu. To dobry czas na to, by wyruszyć przed siebie! Niech temperatury nie wpływają onieśmielająco na Wasze plany majówkowe. Z dobrze przygotowanym ekwipunkiem przygoda w lesie będzie ucztą dla zmysłów i ducha.

Dużym wsparciem w planowaniu eskapady okazać się może książka Marcina Przewoźniaka „Poradnik małego skauta. Wszystko, co musisz wiedzieć, by przetrwać!” (wyd. Papilon, 2022). To publikacja o nie za dużym formacie i miękkiej okładce, co czyni ją elementem bagażu, który łatwo spakować do plecaka. A zawarte w niej rady i propozycje są na tyle cenne, że zdecydowanie warto to zrobić.

Wiadomo nie od dziś, że harcerze są mistrzami organizowania biwaków. Marcin Przewoźniak w swoim poradniku podpowiada zatem, jak umiejętnie spakować plecak, jak nauczyć się odróżniania drzew oraz roślin jadalnych, jak tropić zwierzęta czy obserwować ptaki, rozpalać ognisko i zbudować szałas. Osoby bardziej zaawansowane mogą pokusić się o skonstruowanie domku na drzewie, uszycie własnego ubrania oraz nauce jak zostawiać zaszyfrowane ślady czy posługiwać się mapą.

Jednak „Poradnik małego skauta” to nie tylko zbiór dobrych rad do zastosowania w lesie czy na przyrodniczej wycieczce. Autor już we wstępie zaznacza, jak ważną umiejętnością w życiu jest SAMODZIELNOŚĆ. Cecha, która ujawnia się nie tylko w warunkach wyjazdowych, ale przede wszystkim wspiera nas w codzienności. Stąd w książce znajdziemy rozdziały poświęcone porządkowaniu pokoju i przestrzeni wokół siebie, liczeniu i wydawaniu pieniędzy, bezpiecznemu majsterkowaniu, poruszaniu się po mieście. Obecne są także podpowiedzi dotyczące relacji z bliskimi – przygotowywaniu prezentów czy laurek, jak się bawić dobrze, ale nie kosztem innych czy kiedy wiedzieć, że czas już przestać.

Lekka formuła literacka sprawia, że książka nie jest tomiszczem o wymiarze dydaktycznym, a wartościową i interesującą pozycją. Komiksowe zabawne rysunki Olgi i Janusza Baszczaków wzbogacone bazą fotografii nie tylko przyrodniczych są dodatkowym autem publikacji.

Zatem – pakujmy się i ruszajmy w zieleń. Przed nami dużo pięknych przygód!

Barbara Górecka / Dom Bajek