Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Nowy cykl recenzencki – Majówka! 4. „Robale. Owady i inne małe stworzenia”

Nowy cykl recenzencki – Majówka! 4. „Robale. Owady i inne małe stworzenia”
21 maja 2023 Redakcja DZIECI

Majówka! (4)

Zapraszamy do czwartej części naszego mikrocyklu pisanego z myślą o majówkowych eskapadach. Choć u progu nowego miesiąca wiosna trochę się ociągała, a zimne temperatury budziły wątpliwości, proces zazieleniania ruszył pełną parą. W tej chwili na naszych oczach konwalie kiełkują w cienistych zakamarkach ogrodów, ptaki oszałamiają nieokiełznanym świergotem, kwitnące drzewa i krzewy zapraszają do pracy zapylaczy. To dobry czas na to, by wyruszyć przed siebie! Niech zmienna aura wiosenna nie wpływa onieśmielająco na Wasze plany majówkowe, warto posłuchać serca i wybrać się w bliższą lub dalszą podróż.

W maju natura odżywająca po długiej zimie osiąga niezwykłe możliwości w swoim kwietnym spektaklu. Nic więc dziwnego, że o tej porze roku w szczególności przyglądamy się książkom popularno-naukowym poświęconym przyrodzie. Tytuł, który zaskarbił sobie moją ciekawość to niewielkiego formatu przewodnik „Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj” Catherine Brereton (wyd. Papilon, 2023). W tym przypadku objętość (format A5, miękkie okładki) nie oddaje na pierwszy rzut oka w pełni merytorycznej zawartości, ale jednocześnie jest też atutem – taką podręczną książkę łatwiej spakować do plecaka i zabrać ze sobą na wiosenne peregrynacje leśne czy polne.

Catherine Brereton skrupulatnie bada wszelkie przyrodnicze zakamarki – trawy, łąki, spulchnioną wilgotną ziemię, spróchniałe pnie drzew czy szuwary. Zanim jednak przybliży czytelnikom portrety konkretnych owadów zwraca uwagę na ich rolę w środowisku naturalnym, proponuje zasady postępowania czyli kodeks obserwatora przyrody, referuje cykl życiowy owada, a także prezentuje zasady opisu obecnego w publikacji. Książka została dostosowana do warunków polskich, zatem pod koniec uważnej lektury na czytelników czekają konkretne propozycje zapraszające i wspierające wielobarwny świat bezkręgowców, jak i namiary na kluby przyrodnicze zrzeszające amatorów tych niebywale pięknych oraz interesujących stworzeń.

Mieszkająca w Szkocji rysowniczka i ilustratorka Kate McLelland z pieczołowitością i dużą koncentracją przygotowała szatę graficzną książki. Rysunki przedstawiające w dość szczegółowy sposób konkretne gatunki oraz ich przedstawicieli balansują na granicy realistycznej formy z tradycyjnie rozumianym światłocieniem a stylistyką oddającą nowoczesny charakter ilustracji.

„Robale. Owady i inne małe stworzenia” przedstawia świat, który zadziwia zróżnicowaniem i wielobarwnością, fascynuje i z pewnością onieśmiela. Spotkanie z bliska pozwoli nie tylko doświadczyć jego piękna, wiedza daje konkretne narzędzie do tego, by oswoić lęki czy strach przed owadami.

Barbara Górecka / Dom Bajek