Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Płodność: kiedy do specjalisty?

Płodność: kiedy do specjalisty?
4 marca 2024 Redakcja

Dziecko? Tak, chcemy – ale nam nie wychodzi. Co możemy zrobić, aby zwiększyć szanse na zostanie rodzicami? Jeśli starania o upragnioną ciążę nie przynoszą efektu, to warto zbadać stan płodności oraz sprawdzić kilka podstawowych czynników, które mają na nią wpływ. Organizowany przez klinki InviMed „Weekend dla płodności” – 8 i 9 marca w Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Warszawie, to doskonała okazja do rozmów i konsultacji z ekspertami wspierającymi parę w ich drodze do rodzicielstwa.

1. Kiedy do specjalistycznej kliniki?

Gdy po 12. miesiącach regularnego (2 – 3 razy w tygodniu) współżycia bez zabezpieczeń kobieta nie zachodzi w ciążę to znak, że trzeba poszukać przyczyny. Co ważne, wraz z wiekiem kobiety ten okres ulega skróceniu dlatego u kobiet powyżej 35 r.ż. reagować należy już po 6 miesiącach bezskutecznych prób.

Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka ok. 1,5 miliona par, a jej rozpoznanie często wymaga wielokierunkowej i pogłębionej diagnostyki. W przypadku kobiet do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: endometrioza, zaburzenia owulacji, zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników, niska rezerwa jajnikowa czy niedrożność jajowodów. U mężczyzn główną przyczyną niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia. Czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40% par, a u kolejnych ok. 20% występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą więcej niż 60% pacjentów – mówi dr n. med. Łukasz Sroka, specjalista ginekolog-położnik Dyrektor Medyczny InviMed.
Diagnostykę warto zacząć jak najwcześniej. Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić stan płodności Kliniki InviMed przygotowały „Weekend dla płodności”.

„Weekend dla płodności” jest dla tych, którzy:
• starają się o dziecko bezskutecznie ponad 6 miesięcy;
• zdiagnozowano u nich choroby obniżające płodność, np. endometrioza, PCOS;
• rozważają procedury wspomaganego rozrodu i potrzebują porady eksperta czy konsultacji.

Chcecie dowiedzieć się jak zwiększyć swoją płodność, jakie badania wykonać oraz zbadać swój stan zdrowia w zakresie płodności?

Kobieta: Mężczyzna:
1. wiek 1. wiek
2. rezerwa jajnikowa 2. jakość nasienia
3. poziom hormonów 3. poziom hormonów
4. styl życia 4. styl życia
5. ogólny stan zdrowia 5. Ogólny stan zdrowia

Już 8 i 9 marca można sprawdzić płodność! Specjaliści czekają na kobiety i mężczyzn, którzy planują teraz lub w przyszłości zostać rodzicami. Warto umówić się na konsultacje z ginekologiem, andrologiem, dietetykiem, immunologiem, endokrynologiem, które podczas „Weekendu dla płodności” dostępne będą w promocyjnych cenach. Dodatkowo każda para, która zapisze się na pierwszą konsultację otrzyma skierowania na badania w wyjątkowych cenach.
Więcej informacji pod adresem: https://www.invimed.pl/weekend-dla-plodnosci-pierwsza-wizyta-za-50-zl
Aby umówić wizytę zadzwoń 500 900 888.

2. Co najbardziej wpływa na nasze szanse?
Wiek jest jednym z głównych czynników wpływających na płodność. Wraz z upływem lat kobieta sukcesywnie traci komórki jajowe, a u mężczyzn spada poziom jakości nasienia. Dlatego parom bezskutecznie starającym się o dziecko zaleca się w pierwszej kolejności wykonanie badań: AMH (ocena tzw. rezerwy jajnikowej) u kobiet, a u mężczyzn spermiogram (badanie nasienia).

Dla 25-letniej kobiety szansa na zajście w ciążę wynosi około 25% podczas gdy w przypadku 40-letniej kobiety ta szansa maleje do ok. 5%.– wyjaśnia dr Łukasz Sroka. U mężczyzn natomiast zwraca się uwagę na badania jakości głównych parametrów nasienia, m.in. ilość, ruchliwość oraz budowa plemników. W określonych sytuacjach wykonujemy też bardziej specjalistyczne badania nasienia oceniające np. strukturę materiału genetycznego plemników lub tzw. stres oksydacyjny – dodaje ekspert.

Kolejny czynnik to ocena poziom hormonów mających wpływ na płodność, takich jak hormony regulujące cykl, prolaktyna, testosteron czy hormony tarczycy. Prawidłowy poziom hormonów reguluje całościowo gospodarkę hormonalną organizmu i tym samym u kobiet wspiera działanie jajników oraz utrzymuje prawidłowy cykl owulacyjny i menstruacyjny, natomiast u mężczyzn wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości plemników oraz ich liczby – wyjaśnia Dyrektor Medyczny InviMed.

Do badań rezerwy jajnikowej, badania oraz poziomu hormonów, warto również dodać badania ogólne takie jak: morfologia, mocz, glukoza, cholesterol. Rozszerzona diagnostyka w zakresie badań podstawowych
pozwoli lekarzowi na dokładniejsze poznanie stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych chorób czy schorzeń utrudniających zajście w ciążę.

I ostatni – lecz równie ważny czynniki wspierający płodność to styl życia. Otyłość i nadwaga, nieodpowiednia dieta, stres, siedzący tryb życia, używki – wszystkie czynniki związane z niezdrowym stylem życia mają ogromny wpływ na płodność żeńską i męską. Przede wszystkim u kobiet prowadzą do zaburzeń procesu owulacji, rozregulowania cykli menstruacyjnych czy zaburzeń hormonalnych. U mężczyzn natomiast wpływają głównie na spadek jakości nasienia, tym samym zmniejszając szanse na skuteczne zapłodnienie – mówi dr Łukasz Sroka.

Nie warto zwlekać z wizytą w klinice leczenia niepłodności. Konsultacje ze specjalistami pozwolą przygotować „drabinkę” diagnostyczną. Zaczynamy od sprawdzenia podstawowych parametrów, i pamiętajmy, że nie zawsze potrzebne będą zaawansowane techniki wspomaganego rozrodu.
Warto wspomnieć, że leczenie niepłodności w Polsce reguluje ustawa i to ona określa, kogo możemy zakwalifikować do leczenia. Kwalifikacja do procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest możliwa
w przypadku pary, u której wykorzystano wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne i u której leczenie trwa rok, chyba że zaistnieją wskazania medyczne pozwalające skrócić ten okres, np. niedrożność jajowodów lub bardzo słabe parametry nasienia – podkreśla dr Łukasz Sroka.

Kontakt dla mediów:

Marzena Smolińska
tel. +48 601 549 969
e-mail: marzena.smolinska@medicover.pl

Klaudia Wendycz
tel. +48 660 28 90 16
e-mail: kwendycz@communication.pl

O ekspercie:
dr n. med. Łukasz Sroka – specjalista położnictwa i ginekologii, Dyrektor Medyczny InviMed Poznań. Absolwent kierunku lekarskiego na Akademii Medycznej w Poznaniu. W latach 1999-2013 asystent, a następnie starszy asystent w Klinice Ginekologii Operacyjnej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; uczestnik stażu naukowo-szkoleniowego w Ein-Kerem Fertility Treatment Clinic Hadassah Medical Center, Jerozolima, Izrael.

O klinikach leczenia niepłodności InviMed
InviMed to sieć klinik leczenia niepłodności, obecna na rynku od 22 lat. Pierwsza klinika została otwarta w 2001 r. w Warszawie. Dziś InviMed to 6 specjalistycznych placówek w: Warszawie (2 kliniki), Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Katowicach. W 2012 roku InviMed znalazł się wśród brandów Medicover.

Wykwalifikowany, doświadczony zespół lekarzy i embriologów z międzynarodowymi certyfikatami w zakresie niepłodności prowadzi wysokospecjalistyczną diagnostykę i skutecznie leczy niepłodność, pomagając pacjentom w drodze do rodzicielstwa. Pacjenci mogą korzystać z zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro (również z wykorzystaniem komórek rozrodczych dawców) oraz inseminacji. InviMed oferuje także najnowsze i nieinwazyjne badania genetyczne zarodków oraz badania prenatalne. Kliniki umożliwiają zabezpieczenie płodności, np. w przypadku chorób nowotworowych kobiet i mężczyzn lub endometriozy. Dzięki klinikom InviMed na świat przyszło już ponad 14 tys. dzieci. InviMed jest partnerem wielu samorządowych programów dofinansowania in vitro.

Więcej informacji o leczeniu niepłodności oraz klinikach InviMed na www.invimed.pl