Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Gucio uczy się słuchać”. Recenzja

„Gucio uczy się słuchać”. Recenzja
2 marca 2024 Redakcja DZIECI

Przygody Gucia

Bardzo denerwujemy się, gdy ktoś nas nie słucha. To zupełnie normalne, że każdy potrzebuje uwagi, zwłaszcza, gdy ma do przekazania drugiej osobie coś istotnego. Tymczasem żyjemy w otoczeniu wielu bodźców i sytuacji, które nas rozpraszają oraz nieustannie walczą o naszą uwagę. Tym bardziej wystawiony jest na nie umysł małego dziecka, który chłonie wiele z otoczenia jak gąbka i dopiero uczy się trudnej sztuki selekcji oraz koncentracji. Warto więc podejść do kwestii z wyrozumiałością, delikatnie wprowadzać maluszka w relację opartą na szacunku i słuchaniu siebie nawzajem. A to nie lada sztuka, powiedzmy sobie szczerze – także dla dorosłych.

Aurélie Chien Chow Chine jest autorką bestsellerowej, a także wartościowej serii książek o jednorożcu Guciu. Główny bohater jej krótkich opowiadań ma specjalną właściwość – jego grzywa zmienia kolor w zależności od emocji, którą czuje. W nowej części wielotomowego już cyklu, „Gucio uczy się słuchać” (wyd. Debit, 2024), uroczy zwierz dokonuje bardzo ciekawego odkrycia. Doskonale wyczuwa własną irytację i zniechęcenie, gdy otaczający go przyjaciele czy rodzina zajmują się swoimi sprawami ignorując to, co ma im do powiedzenia. Tymczasem sam Gucio nie jest w tej materii ideałem – bardzo często brakuje mu skupienia, co owocuje niepotrzebnym chaosem lub wtrącaniem się w wypowiedzi innych…

Barwna opowiastka prowadzona jest lekko, acz treściwie. Autorka umiejętnie odwołuje się do doświadczeń dzieci (co daje też o myślenia dorosłym!), delikatnie przekierowuje ich uwagę ze swojej osoby na otoczenie. Taka zmiana w naturalny sposób wzmacnia relację oraz sprawia, że każdy czuje się lepiej w swoim towarzystwie.

Historię opowiadają swobodnie rysowane ilustracje, a niewielką ilość tekstu dopełniają scenki. Całość skrojona jest dla maluszków w różnym wieku – młodsi zachwycą się urodą Gucia i jego sympatyczną naturą, nieco starsi otrzymają inspirację do rozmowy o wadze emocji w naszym życiu oraz o tym, co wpływa na wzajemny dobrostan rodziny, przyjaciół, grupy.

Temat podjęty w książce jest bardzo ważny, potrzebujemy o nim rozmawiać i podążać tropem dobrych praktyk, by w końcu siebie usłyszeć i zmienić w ten sposób jakość codziennego funkcjonowania.

Barbara Górecka / Dom Bajek