Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Pojazdy”. Recenzja patronacka

„Pojazdy”. Recenzja patronacka
6 kwietnia 2024 Redakcja DZIECI

A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź…

– pisał w jednym ze swoich wierszy Konstanty Ildefons Gałczyński. Tymczasem na okładce jednej z pachnących nowością książek bystre oko dojrzy autobus, którego celem podróży jest ulica Szczęśliwa. Gdzie można znaleźć taki magiczny wehikuł? W najnowszej części kartonowej serii „Wielka nauka dla małych dzieci” wydawnictwa Papilon.

Maria Szarf prezentuje w książce „Pojazdy” (wyd. 2024) bogate spektrum różnych środków komunikacji i szczerze zapewniam, że jest to gratka dla najmłodszych amatorów ruchu oraz transportu. Już sama okładka, poza wspomnianym przeze mnie autobusem, zaprasza do uważnego spojrzenia – jest tu sportretowany kolorowy tramwaj i biały samochód nadzoru ruchu, a na miejskim przystanku w otoczeniu zieleni czekają pasażerowie. Tu miasto zdecydowanie jest dobrze zorganizowane pod kątem możliwości szybkiego i skutecznego przemieszczania się.

Skrupulatnie zaprojektowane rozkładówki pokazują, jak złożony jest system komunikacji w różnych miejscach. Na dworcu kolejowym – wielość pociągów i zadań, które spełniają w przewożeniu zarówno ludzi, jak i towarów. Ruchome schody, kasy, poczekalnie… Na lotnisku – majestatyczne samoloty pasażerskie, specjalne schodki służące do wejścia na pokład czy wieża kontroli lotów. W międzynarodowej stacji kosmicznej – baterie słoneczne, stan nieważkości, wielkie moduły składające się na skomplikowaną budowę tego nietuzinkowego mieszkania astronautów. Na morzach i oceanach – złożony system dźwigów i żurawi portowych, szalupy przyczepione do statków-gigantów, kontenerowce. Na budowie – koparki, spycharki, walce. W mieście – zajezdnia tramwajowa, autobusy piętrowe, wiaty przystankowe. Słowa te układają się w rytmiczną symfonię, barwną opowieść o tym, w jaki sposób możemy się przemieszczać i co pozwala nam szybko podróżować.

Podobnie jak w poprzednich częściach serii, także tutaj ciekawostkę oraz uzupełnienie głównych zgeometryzowanych ilustracji autorstwa Macieja Łazowskiego stanowią ruchome okienka, które nie tylko pozwalają podejrzeć wnętrza fascynujących maszyn, ale też są dodatkowym elementem zawierającym dawkę interesującej wiedzy. Zdecydowanie pobudzają apetyt do zapoznania się z bohaterami książki.

Tytuł została objęty patronatem czasopism: „Dzieci” oraz „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek