Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Ptaki. Przewodnik do rozpoznawania”. Recenzja

„Ptaki. Przewodnik do rozpoznawania”. Recenzja
7 sierpnia 2023 Redakcja DZIECI

Wakacyjne szlaki ptaków

Wiosną i latem odbieramy dźwięki natury w zupełnie innej skali. Dzieje się tak między innymi dzięki ptakom, które swoimi trelami zdają się łapać nasze uszy i dosłownie przykuwać naszą uwagę. Uwielbiam nasłuchiwać wysokich gwizdów szybujących po niebie jerzyków, delikatnego poetyckiego śpiewu skowronka, tajemniczych nocnych pohukiwań sów, miarowego stukotu dzięcioła czy charakterystycznej mowy mew – akurat te ostatnie ptaki pojawiają się w różnych częściach kraju, ale ich odgłos zawsze przywołuje na myśl szeroką panoramę morza.

Aby czerpać jeszcze więcej radości i satysfakcji ze spotkaniami z naszymi skrzydlatymi braćmi polecam zajrzeć do książki „Ptaki. Przewodnik do rozpoznawania” Catherine Brereton (wyd. Papilon, 2021). Format publikacji doskonale nadaje się do zabrania w wakacyjnym plecaku i tropienia ptaków na bieżąco, wielość praktycznych informacji, jak i sportretowanych gatunków (ponad 130!) pozwoli na udany wypad w różnych częściach Europy, bo na tym kontynencie skupiła się autorka.

Przewodnik rozpoczyna kilka wartościowych porad i wskazówek, przybliża charakterystykę ptasiej aktywności w ciągu roku i fantastyczną różnorodność ich siedlisk, znajdziemy także wiele inspirujących wiadomości niezbędnych początkującym obserwatorom przyrody.

Na opis danego ptaka składa się ilustracja przedstawiająca go w różnych ujęciach, miejsce zamieszkania, rozmiar osobnika, opis jego świergotu, a także menu. W przewodniku znajdziemy ptaki leśne i te, które wolą siedliska bliżej ludzi, przedstawiciele gatunków zimujących oraz wędrownych. Pod koniec publikacji autorka zostawia szereg tropów, które możemy podjąć chcąc zaprosić te piękne skrzydlate stworzenia w okolice swojego zamieszkania: jak prowadzić dziennik obserwacji ptasich zwyczajów, jak zbudować budkę lęgową i czym dokarmiać, gdy jest taka potrzeba.

Ilustracje wykonała Kate McLelland, która w duecie z Catherine Brereton stworzyła już podobnie atrakcyjny i tego samego formatu oraz pomysłu inny przewodnik: „Robale. Owady i inne małe stworzenia. Zobacz i rozpoznaj”. Obie książeczki są warte uwagi, zwłaszcza teraz, kiedy lato i wakacyjny czas stwarza niejedną okazję do spowolnienia codziennej gonitwy. Ćwir, ćwir!

Barbara Górecka / Dom Bajek