Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Jak zostać genialnym hultajem”. Recenzja

„Jak zostać genialnym hultajem”. Recenzja
1 sierpnia 2023 Redakcja DZIECI

Plejada gwiazd

23 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie otworzono wystawę Matejko. Malarz i historia. Trudno o większe wyzwanie dla historyka sztuki i kuratora – przedstawić osobowość powszechnie znaną, wokół której narosło dużo mitów i legend, jednocześnie odkryć to, co jeszcze zostało do poznania. Matejko wpisuje się w poczet znanych Polaków, w tej kwestii nie ma wątpliwości, skąd jednak dzieci mogą czerpać o nim wiedzę? Gdzie mogą poznać losy innych Polek i Polaków, którzy zapisali się w historii nie tylko naszego kraju?

Oczywiście, że w książce! Popularność publikacji zestawiających w barwnych słowach krótkie biografie wartościowych osób wraz z ich portretami zaowocowała dobrą modą na bardzo cenne tytuły, które na różny sposób rozbrajają historię i uczą dzieci, że jest ona fascynującą i inspirującą materią. „Jak zostać genialnym hultajem” Danuty Nierady i Tobiasza Piątkowskiego (wyd. Fundacja State of Poland, 2022) to galeria polskich osobistości, ludzi ciekawych i nietuzinkowych, postaci wybitnych w bardzo różnych polach. Opowieść rozpoczyna sylwetka księżniczki Wandy przedstawionej jako starożytna bojowniczka o prawa kobiet do wybierania sobie męża. Wśród opisywanych bohaterek i bohaterów pojawiają się postacie z legend, jak szewc Skub, rycerze – Zawisza Czarny, kolekcjonerka – Izabela Czartoryska, badacze i odkrywcy – Henryk Arctowski, Kazimierz Nowak… W tej zacnej grupie są naukowcy i sportowcy, artyści i politycy, lekarze, pisarze, łamacze szyfrów – reprezentowani zarówno przez chłopaków, jak i dziewczyny, choć kobiet jest w tej drużynie zdecydowanie mniej. Szczególnie warte podkreślenia jest przywoływanie postaci niekoniecznie powszechnie znanych, a będących naprawdę wyjątkowymi osobowościami w swojej specjalizacji. Liczne profesje i osiągnięcia wskazują na szeroki wachlarz możliwości i są szczerą inspiracją dla młodych ludzi do aktywnego poszukiwania swoich pasji oraz mocnych stron. Plejadę gwiazd zamyka biografia Roberta Lewandowskiego, którego słowa widnieją także na tylnej okładce. Autorzy przewidzieli także miejsce na autoportret czytelnika.

Do projektu zaproszono 9 ilustratorek i ilustratorów: Tomasza Bieńka, Tomasza brodę, Paulinę Dudek, Annę Halarewicz, Jana Kallwejta, Marka Oleksickiego, Adama Pękalskiego, Wiesława Skupniewicza i Wojciecha Stefańca. Zapewniło to nie tylko wysoki poziom szaty graficznej, ale przede wszystkim jej bardzo intrygującą różnorodność. Portrety zgeometryzowane przeplatają się z rysunkami o zamaszystej kresce czy ciekawym kolażem.

„Jak zostać genialnym hultajem” to książka, która zaskakuje barwnością opisu i szerokim wachlarzem opisywanych dziedzin życia. Warto sięgnąć po nią na chwilę i na dłużej, wracać, przypominać i odkrywać. Bo świat jest fascynujący.

Barbara Górecka / Dom Bajek