Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Koniec z zazdrością”. Recenzja

„Koniec z zazdrością”. Recenzja
3 marca 2023 Redakcja DZIECI

Ułatwić komunikację

Ścieżki komunikacji międzyludzkiej nie są proste. Zdarza się i to nadzwyczaj często, że potrafimy utknąć projektując w umysłach bieg zdarzeń czy domyślając się tego, co druga osoba miała na myśli, zamiast zapytać o to wprost. Tymczasem w swoich założeniach idea Porozumienia bez Przemocy zawiera klarowność relacji, wzajemny szacunek, nazywanie uczuć i świadome podejście do rozwiązywania konfliktu.

„Koniec z zazdrością” (wyd. Papilon, 2023) to kolejna niezwykle wartościowa pozycja, która wprowadza NVC (Nonviolent Communication) w naturalne otoczenie dzieci. Caroline Pellisier, Virginie Aladjidi i Kei Lam osadzają historię w środowisku zwierząt, przypisując bohaterom fabuły cechy ludzkie. Symboliczne są w tym kontekście, tak ważne dla Porozumienia bez Przemocy, postaci szakala i żyrafy.

Szakal Feluś nie uczestniczy w grupowej zabawie, gra w piłkę zdaje się go zupełnie nie interesować. Komentuje to, co rozgrywa się na łące w nieładny sposób, w pewnym momencie nawet chowa piłkę, by udaremnić drużynie kolejne rozgrywki… Żyrafa Teresa z wyczuciem i serdecznością podejmuje się rozmowy z rozżalonym i – jak się wkrótce okaże – bardzo samotnym Felusiem. W jego nieprzyjemnym i drażniącym pozostałych zachowaniu kryła się silna potrzeba bycia zauważonym. Szakal konfrontuje się ze swoimi uczuciami, nazywa je i znajduje drogę do zgody. I choć jest to niełatwy proces, efekt, jaki przynosi jest ważny i wartościowy dla wszystkich osób w tym środowisku.

Umiejętnie zapisaną narrację ilustrują syntetyczne rysunki. Płaska plama barwna, forma dookreślona za pomocą czarnego konturu oraz intensywna kolorystyka buduje uproszczone krajobrazy oraz postacie opisywanych zwierząt. Uwagę odbiorcy przykuwa także wyraziście odmalowana mimika bohaterów.

Książki nawiązujące czy wyjaśniające ideę Porozumienia bez Przemocy na podstawie klarownych historii to bardzo cenne narzędzia, nie tylko dla dzieci. Dorosłym także przyda się taka „lekcja terenowa”, w zabieganiu czy zmęczeniu zapominamy często, jak ważny jest język efektywnej komunikacji. Tymczasem NVC naprawdę działa, nie tylko w sytuacjach domowych, jest z powodzeniem wykorzystywane między innymi w biznesie. Mając to na uwadze tym bardziej warto sięgać po te cenne lektury. By mały człowiek naturalnie nasiąkał dobrymi rozwiązaniami. Wtedy z większym prawdopodobieństwem sięgnie po nie także w przyszłości.

Barbara Górecka / Dom Bajek