Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Skacz w błoto! Recenzja

Skacz w błoto! Recenzja
20 sierpnia 2022 Redakcja DZIECI

Błoto miewa różne odcienie. Kojarzy się z brudem i plamami, co chociażby w intensywności wybrzmiewa w powiedzeniu obrzucić kogoś błotem. Tymczasem może mieć też zupełnie inne oblicze – przyjemnie chłodna kałuża pełna błotnistej mazi i burej wody to dziecięcy raj. Można z niej korzystać na wiele sposobów, ostrożnie

z brzegów obserwując dryfujące stateczki z kory lub namacalnie sprawdzając błotną konsystencję patykiem czy na boso. Te dziecięce beztroskie kąpiele błotne to przygoda prawdziwie sensoryczna, niosąca wiele przyjemności, podobnie jak ekskluzywne wizyty w spa.

Dlaczego zatem nie zachęcamy, a nawet nie pozwalamy dzieciom eksplorować kałuż? Obawa przed pobrudzeniem często wywołuje w opiekunach sprzeciw, niestety opinia ta wrasta także w dzieci. Zwłaszcza dziewczynki. Tymczasem z mitem niekulturalnych zabaw doskonale rozprawia się Alicja Dyrda w przewrotnej książce „Błoto” (wyd. Natuli. Dzieci są ważne, 2021), opublikowanej pod równie podchwytliwym tytule „Niegrzeczne książeczki”.

W tej historii do życia kilkuletniego Antka wkracza Jadzia, nowa koleżanka z podwórka. Szybko okazuje się, że dziewczynka dorównuje głównemu bohaterowi w zabawie, często pomysłowością przewyższając jego propozycje. Budowanie tajnych baz na drzewie, tworzenie sekretnych kolekcji podwórkowych skarbów, skakanie z daszku śmietnika, rozbryzgiwanie błota z kałuż… Czyż nie brzmi to wyjątkowo apetycznie? Ba, nawet znajomo? Każdy z nas w dzieciństwie doświadczył takiego stanu – cudownej zabawy bez towarzystwa dorosłych, dotykania i budowania własnego świata. Tymczasem dorastając ludzie zapominają o minionej młodości, podobnie jak pani Stasia, starsza sąsiadka narzekająca na dzieci, zwłaszcza Jadzię – przecież dziewczynkom nie wypada…

Aleksandra Gołębiewska, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, zilustrowała całość idąc tropem humoru, umiejętnie wydobywając także trudne momenty opisujące silne emocje, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Aga Nuckowska zaopatrzyła zaś książkę w psychologiczny komentarz.

Polecam przyjrzeć się całej serii, w skład której wchodzą krótkie opowiadania osadzone w codzienności na różne sposoby komentujące niegrzeczne zachowania dzieci dając im samym głos w sprawie. Warto także podkreślić istotną rolę dorosłych, którzy stając po stronie maluchów niosąc im zrozumienie i wsparcie.

Barbara Górecka / Dom Bajek