Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Wakacje Adelki”. Recenzja

„Wakacje Adelki”. Recenzja
15 sierpnia 2023 Redakcja

Moje plany na wakacje

Czas mija niespodziewanie szybko i zanim się obejrzymy kres wakacji zamajaczy gdzieś na brzegu… To jednak nie oznacza, że nie warto mieć planów na najbliższe tygodnie! Już samo myślenie o czasie wolnym, dobieranie odpowiedniego sprzętu na wyjazd, przygotowywanie czy pakowanie – nawet jeśli tylko w głowie – wzbudza wiele przyjemności i jest zaczątkiem relaksu.

Przed główną bohaterką książki opublikowanej w wielokrotnie przeze mnie polecanej serii „Czytam sobie”: „Wakacje Adelki” Katarzyny Kozłowskiej (wyd. HarperCollins, 2023) czas odpoczynku od nauki właśnie się rozpoczyna. Dziewczynka kończy rok szkolny i z zapałem zabiera się do pracy – przygotowuje kartkę papieru, kredki, kleje i inne akcesoria papiernicze, by zilustrować jej plany na wakacje. Wtedy jeszcze nie wie, że za chwilę wydarzy się coś nieoczekiwanego, coś, co będzie spełnieniem jej marzeń oraz odmieni jej codzienność. Tego dnia tata nie wróci do domu sam, ale przyprowadzi rudego psiaka zaadoptowanego z psiego azylu. Kudłaty zwierzak z miejsca stanie się najlepszym przyjacielem Adelki, a wakacje z Rudym szybko nabiorą rumieńców i zupełnie innej energii niż dotychczasowe życie dziewczynki.

Zamaszysta i dynamiczna kreska rysunków Zofii Różyckiej doskonale oddaje charakter tej krótkiej opowiastki, szczególnie udany jest portret merdającego radośnie ogonem pieska i jego nieokiełznanej gęstej rudej sierści. Szkicowe plamy intensywnego koloru dodatkowo podkreślają specyfikę rysunku absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która na co dzień zajmuje się ilustracją prasową, grafiką, fotografią i stylizacją kulinarną.

Książka została opublikowana w serii „Czytam sobie”, która od 10 lat wspiera dzieci w nauce samodzielnego czytania. Tytuł wchodzi w skład poziomu pierwszego „Składam słowa” dedykowanego debiutantom w tej materii (150-200 wyrazów, krótkie zdania, 23 podstawowe głoski). Naturalność narracji tej zabawnej historii, prosty, ale zarazem wciągający język Katarzyny Kozłowskiej, jak i tętniące energią ilustracje Zofii Różyckiej w naturalny sposób zachęcają dzieci do wejścia w świat liter i słów.

Barbara Górecka / Dom Bajek