Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie”. Recenzja

„Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie”. Recenzja
24 listopada 2022 Redakcja DZIECI

Wysmakowane podróże po Układzie Słonecznym

Są takie książki, po które sięga się z nutą podziwu i lekkiego onieśmielenia. Nie mam na myśli fachowych publikacji o charakterze ściśle naukowym, które mogą przytłoczyć zawartą w nich bogatą merytoryką, a książki, które są przemyślanym dziełem sztuki. Zaprojektowane w każdym szczególe, dopracowane w treści i formie, zaskakujące wyrafinowanymi zabiegami edytorskimi. Książki – cacka, książki – cymesy, książki – cudeńka, których nie można szybko przekartkować. One swoim kształtem i charakterem zapraszają do uważnego pochylenia się nad słowem i obrazem.

Dla mnie takimi właśnie są dzieła Ainy Bestard, autorki oraz ilustratorki pochodzącej z Hiszpanii. Jej prace opierają się zarówno na ciekawym koncepcie wydawniczym, jak i są publikacjami o charakterze popularno-naukowym, w których artystka łączy różnorodne wątki. Dzięki swojemu wyczuciu i wrażliwości w piękny sposób opowiada o otaczającym nas świecie – przyrodzie, zwierzętach, gwiazdach, zaglądając też pod powłoki Ziemi i portretując historię naszej planety. Sama mówi o sobie, że tworzy książki, by dzieci nie wyrosły na ignorantów.

„Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie” (wyd. Tatarak, 2022) to jej najnowsza publikacja stworzona w konsultacji merytorycznej z doktorem Antonio Halesem, astronoma związanego z Uniwersytetem Londyńskim. Tym razem Aina Bestard zaprasza w magiczną podróż poza granicę ziemskiej atmosfery otwierając percepcję dziecka na pełnię i blask Układu Słonecznego i odkrywając przed nim tajemnice kosmosu. Poziomy format książki pozwala na kreowanie fascynujących perspektyw i panoram, w których umiejętnie podana wiedza przeplata się z wyjątkowymi ilustracjami. Autorka wskazuje jako źródło swojej artystycznej inspiracji dziewiętnastowieczne ryciny, co jest widoczne w gamie barwnej, prowadzeniu dopracowanych linii i budowaniu faktury kompozycji. Niektóre strony wzbogacone zostały o wydruki na półtransparentnym papierze, dzięki czemu powstaje niezwykle poetycki efekt nakładających się na siebie warstw obrazu.

„Wokół Słońca” jest książką niezwykłą. Znajdziemy w niej zarówno wiedzę i umiejętnie dobrane dane merytoryczne, jak i zaproszenie do zmysłowej kontemplacji warstwy wizualnej zawartych w niej ilustracji. To zestawienie fascynujących obrazów, które są odbiciem odwiecznej tęsknoty człowieka za poznaniem tego, co znajduje się poza zasięgiem naszego wzroku.

Barbara Górecka / Dom Bajek