Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Tropem znikających liści. Recenzja

Tropem znikających liści. Recenzja
21 października 2021 Redakcja DZIECI

JESIEŃ! Ach, jaka to przyjemna pora roku… Świat zmienia się niemal nie do poznania, wybuchając na chwilę ognistymi barwami, nim zaśnie na okres szarej i spokojnej zimy. To czas zbierania plonów i uzupełniania zasobów spiżarni, wypełniony zapachem długo smażonych powideł i pieczonych jabłek z cynamonem. Bezsprzecznie z jesienią kojarzy się także wesoły dźwięk skaczących w parku kasztanów, gładkość żołędzi, aromatyczny smak orzechów. I liście – przede wszystkim one, główni bohaterowie wrześniowego, październikowego i listopadowego spektaklu. Każdy dzień przynosi jakąś zmianę, nowe wybarwienie, wyraźnie gęstnieje liściasty dywan wyściełający alejki parkowe i leśne ścieżki.

Wiewiórka, główna bohaterka książki Alice Hemming „Złodziej liści” (wyd. Zielona Sowa, seria Picturebook 2021), z zachwytem przygląda się aurze i nowym kolorom na drzewie: złocistej żółcieni, ognistemu oranżowi i energetycznej czerwieni. Leżąc spokojnie na gałęzi liczy SWOJE liście i nagle odkrywa, że… jednego brakuje. Natychmiast rozpoczyna leśne śledztwo, podczas którego Wiewiórka staje się coraz bardziej niespokojna i nieufna wobec swoich znajomych oraz sąsiadów. Codziennie też liści ubywa, a ona nadal nie może trafić na porządny trop złodzieja…

Zabawna opowiastka osadzona na tle bajecznie pięknej leśnej jesieni ma w sobie dużo ciepłego humoru. Ptaszek spokojnie wyjaśnia zdecydowanie niecierpliwiej Wiewiórce, co tak naprawdę wydarza się właśnie wokół nich: są świadkami przemiany pór roku, a nowa barwa liści to znak, że wkrótce opadną lub porwie je wiatr – to on jest bowiem sprawcą znikania kolejnych listków. Zawadiackie zakończenie historii z pewnością wywoła w czytelniku uśmiech, a dobry humor i przemyślany żart zawsze są udanym rozwiązaniem na finały opowieści.

Nicola Slater z wprawą balansuje pomiędzy płaską plamą barwną a formą bardziej realistyczną, budując jesienny krajobraz i zwierzęcych bohaterów z nieco uproszczonych form o subtelnym cieniowaniu. Dużą rolę odgrywa w jej ilustracji intensywny kolor udanie oddający płomienne odcienie jesiennych przebarwień.

„Złodziej liści” to wesoła opowiastka dla młodszych dzieci, choć podejrzewam, że z chęcią zajrzą do niej także starszaki poznające sekrety czytania. Zabawna fabuła z żartobliwym zakończeniem oraz osadzenie historii w jesiennej aurze to atuty, które sprawdzą się właśnie teraz, kiedy coraz dłuższe wieczory tym bardziej zapraszają do spędzania dłuższego czasu z książką.

Barbara Górecka / Dom Bajek