Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Zwierzaki są super”. Recenzja.

„Zwierzaki są super”. Recenzja.
26 lipca 2023 Redakcja DZIECI

Zwierzaki są super!!!

Prawda? Trudno odmówić zwierzętom niezwykłości – im więcej się o nich dowiadujemy, tym bardziej fenomenalne się nam jawią. Niezwykła jest przyroda i jej tajemnice, zbudowana na zasadzie skomplikowanego systemu naczyń połączonych, który sprawia, że nasz świat doskonale funkcjonuje i dostosowuje się do różnych warunków, czasem będących wielkim wyzwaniem, jak pustynia czy morskie głębiny.

Matt Robertson w kolejnej części jego serii autorskich książek popularno-naukowych zaprasza do świata zwierząt. „Zwierzaki są super” (wyd. Papilon, 2023) to arcyciekawa nowość wydawnicza inicjująca symboliczną podróż po niemal całym świecie. Z uważnej lektury tej bogato ilustrowanej książki dowiemy się między innymi o gatunkach zamieszkujących obszary trawiaste, przedstawicielach zwierząt łańcuchów górskich na różnych kontynentach, spojrzymy na bogactwo fauny lasów deszczowych , wysp otoczonych przez morza i oceany, Arktyki i Antarktydy (w tej konfiguracji na jednej stronie mogą spotkać się niedźwiedzie polarne i pingwiny – są bowiem odpowiednio rozróżnione ze względu na obszar ich naturalnego występowania), ale także gorących pustyń czy głębi oceanicznych… Autor poświęca także uwagę zwierzętom nocnym, tym, które uważa się za najdziwniejsze (bardzo intrygujący rozdział!) oraz gatunkom, którym grozi wyginięcie.

Tę literacką i po trosze naukową podróż po różnych zakątkach świata wypełniają ciekawostki napisane prostym, przystępnym językiem oraz barwne ilustracje autora. Matt Robertson – pisarz, malarz i ilustrator, specjalizujący się w literaturze dla najmłodszych oraz w bajkach, wypełnia kolejne rozkładówki pieczołowicie sportretowanymi zwierzętami, poza ogólną charakterystyką ich wyglądu oraz obszaru występowania dodając pewne elementy od siebie. I tak lew posiada koronę, na głowie alpaki spoczywa ciepła peruwiańska wełniana czapka, a ośmiornica jako bystrzacha występuje w birecie absolwentki wyższej uczelni.

Tak zakomponowana całość pozwala na naturalne wzbudzenie w dzieciach zainteresowania otaczającym światem. Niesie im nie tylko wiedzę o dalszych zakątkach i innych kontynentach, ale także daje narzędzia ku temu, by zbudować podstawową sieć informacji o fascynującym środowisku przyrodniczym, o różnorodności i pięknie zwierząt w różnych jego częściach.

Barbara Górecka / Dom Bajek