Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Pa, pa, baloniku!”. Recenzja

„Pa, pa, baloniku!”. Recenzja
8 kwietnia 2023 Redakcja DZIECI

Pa, pa, baloniku!

Z czego składa się świat? Początkowo dziecko odkrywa najbliższe otoczenie, skupia się na detalach pozwalających odróżnić to, co bezpieczne i swoje. Ciepły głos mamy, jej kojący zapach, otulająca faktura kocyka… Stopniowo percepcja poszerza się – maluch poznaje swój pokój, mieszkanie, architekturę kuchni, łazienki, meble i domowe układy przedmiotów. Wszystko po to, by zbudowawszy bezpieczną bazę ruszyć w świat i odkryć, że są drogi, ulice, parki. Że świat złożony jest z miast i wiosek, państw, kontynentów, planet…

Jak tę strukturę wyjaśnić maluszkowi? Jak dać impuls wyobraźni do tego, by spróbowała objąć tę właściwie trudno wyobrażalną przestrzeń? Agata Loth-Ignaciuk fenomenalnie wplata dziecięcą zabawkę w opis świata. Kartonowa książeczka „Pa, pa, baloniku!” (wyd. Druganoga, 2023) to świetnie zaprojektowana nowość dla najmłodszych odbiorców. Każda rozkładówka jest jednym etapem podróży żółtego wesołego balonika, który pewnego razu unosi się pod sufit i znajduje uchylone okno. Od tej chwili krok po kroku poszerzane jest spektrum doświadczenia – wraz z balonikiem dziecko spogląda na budowaną narrację z perspektywy domu, podwórka, okolicy, miasta, kraju… Balonik dociera aż w przestrzeń kosmiczną, której obraz stanowi wizualną klamrę z początkiem opowieści – oba łączy widok z szerokiego okna w pokoju dziewczynki.

Małgorzata Nowak buduje szatę graficzną w odważnej stylistyce, sięga po mocne nasycone kolory, w jej palecie barw dominują niebieski i zieleń z akcentami różu oraz słonecznej żółci tytułowego balonika. Geometryzacja, świadome uproszczenie perspektywy, bogate kompozycje i różnorodne punkty widzenia budują dynamiczną strukturę ilustracji.

„Pa, pa, baloniku!” to opowieść drogi w wersji mikro. Jednocześnie to zachęta do uważnego oglądania otaczającej nas rzeczywistości. Do poznawania i symbolicznej podroży do gwiazd.

Książka objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek