Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dla zagrożonych zwierząt na całym świecie. Recenzja

Dla zagrożonych zwierząt na całym świecie. Recenzja
19 stycznia 2022 Redakcja DZIECI

Nie da się ukryć, że mechanizm, któremu człowiek nadał pędu rozkręca się i trawi naszą planetę. Alarmujące wieści dotyczące jej kondycji zwiastują przyszłość w nieciekawych barwach, zagrożenie ekologiczne przyjmuje kolejne oblicza, topnieją lodowce, kolejne gatunki zwierząt stają na progu ryzyka wyginięcia. Wobec tej prawdy można przyjąć różne postawy – poddać się albo walczyć. I choć nikt z nas nie ma mocy zmiany całego świata, poszerzając wiedzę i podejmując nawet najmniejsze kroki możemy osobiście przyczynić się do pozytywnej zmiany. Wiedzieli już o tym myśliciele starożytni, jak Owidiusz zapisując swoje słynne motto: Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo – Kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym kapaniem.

Gotowi do startu? Jeśli tak, czytajcie dalej… – tymi słowami zachęty autorka książki „Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć. 60 poruszających historii o najbardziej zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie” Kimberlie Hamilton podejmuje wyzwanie i zachęca dzieci do aktywnego działania na rzecz ochrony przyrody (wyd. Znak Emoticon, 2021). Misję rozpoczyna od podania konkretnych faktów, wiedza i świadomość tematu to klucz do sukcesu. Z pieczołowitością, ale i w bardzo ciekawej odsłonie, opowiada o różnych kontynentach skupiając się na zwierzętach, które niemal w bohaterski sposób próbują wykształcić mechanizmy obronne. Czy wiedzieliście, że afrykańskie szympansy Ayumu mają pamięć krótkotrwałą lepszą niż u większości ludzi? A może zainteresuje was informacja, w jaki sposób udało się zapobiec wyginięciu tchórzy czarnołapych, stworzeń wyglądających jak Zorro w masce?

Dzięki książce Kimberlie Hamilton można zwiedzić cały świat nie ruszając się z domu, poznać piękno i historie fascynujących zwierząt, częściowo żyjących z ogrodach zoologicznych lub objętych specjalnym programem ochrony i przedłużenia gatunku. Każdy rozdział niesie także pozytywne wieści, które autorka zebrała w formie krótkich wiadomości, jak chociażby ta o kanadyjskich grupach miejscowych rybaków, którzy szkolą się, jak bezpiecznie uwalniać wieloryby zaplątane w sieci.

Kimberlie Hamilton oddaje także pole do działania dzieciom i młodzieży zachęcając do podjęcia konkretnej aktywności ekologicznej. Nawołuje do zakładania w szkołach kółek przyrodniczych, świadomego gospodarowania domowymi odpadami, organizowania akcji sprzątania okolicy oraz poszerzania swojej wiedzy przez lekturę wartościowych książek i oglądanie ważnych filmów.

„Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć” zilustrowało dziewięciu autorów pochodzących z różnych części świata, co oddaje międzynarodowy charakter publikacji, a jednocześnie pozwala spojrzeć na poruszany temat przez oczy osoby, która w nim wzrastała. Całość jest bardzo przemyślana, zarówno pod kątem treści, jak i obrazu, co czyni tę lekturę szczególnie wyjątkową.

Barbara Górecka / Dom Bajek