Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Wszystko gra! Poznajemy instrumenty muzyczne”. Recenzja

„Wszystko gra! Poznajemy instrumenty muzyczne”. Recenzja
16 października 2023 Redakcja DZIECI

Wszystko gra!

Dzieci naturalnie i spontanicznie reagują na muzykę. Kiedy nie jest zbyt hałaśliwa czy męcząca wywołuje entuzjastyczne reakcje w ciele – rytmiczne ruchy, klaskanie, podrygiwanie, taniec. Maluchy ochoczo sięgają także po instrumenty, niekoniecznie te profesjonalne – doskonałą perkusją może być garnek odwrócony do góry dnem i drewniana kopyść, grzechotką butelka wypełniona ziarnami grochu czy surowym ryżem, a gitarą mocne kartonowe pudełko z naciągniętymi gumkami. Ważne, by nie zamykać się na pomysły i karmić wyobraźnię.

Eliseo García w książce „Wszystko gra! Poznajemy instrumenty muzyczne” (wyd. Kakadu, 2023) prezentuje opowieść, której akcji rozgrywa się w sklepie rodziny Marty. To w tym uroczym zakątku można nabyć instrumenty różnej maści. Pewnego dnia pojawiają się przyjaciele dziewczynki z planem założenia orkiestry. Dobór instrumentu zależy od charakteru dziecka: ceniąca elegancję Łucja wybiera flet poprzeczny, psotny Oskar przejmuje radosny klarnet, Marta zaś wybiera poetycką nastrojową harfę. Roztargnionemu Jankowi w koncentracji pomoże gra na skrzypcach, żywiołowy Marcin wybija rytm na kotłach.

Przegląd instrumentów i galeria portretów ich nowych właścicieli kipi od różnych barw oraz ciekawie zestawionych postaci. W tak podanej prezentacji składników muzyki klasycznej dzieci znajdą dużo wesołości, atrakcyjności i nienachalnej edukacji. Zwłaszcza, jeśli w lekturze towarzyszyć im będzie dodatkowe narzędzie – kreatywne pióro, które odpowiednio zbliżone do zaznaczonych ikonek na kartonowych stronach książki odzwierciedli dźwięk danego instrumentu czy fragmentów utworów muzycznych w wykonaniu orkiestry. Tak przemyślane wsparcie dydaktyczne nie tylko wzbogaca formę samej książki, ale zachęca dziecko do uważnego wsłuchania się w treść fabuły i uzupełniających jej wiadomości.

Charakterystyczne ilustracje autora bogate są w detale i przykuwają oko wielością szczegółów. Ciepła atmosfera sklepu oraz jego tajemniczych zakamarków, radość dzieci planujących wspólne muzykowanie i szeroka rozpiętość ich temperamentów budują wyrazistą energię obrazu.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”

Barbara Górecka / Dom Bajek