Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Bajka o Lęku”. Recenzja

„Bajka o Lęku”. Recenzja
29 listopada 2022 Redakcja DZIECI

Wcale nie tak dawno temu, ani za górą, ani za lasem…

Kto z nas nie lubi baśni? Ich niuanse rozgrywają się w rozmaitych okolicznościach, ścieżki, które przemierzają ich bohaterowie i trudności, z którymi przyjdzie im się zmierzyć są tak bliskie naszej codzienności, choć często ubrane w inne szaty. Lektura baśni może pomóc w oswajaniu trudnych emocji, przeżywaniu strachu czy niepokoju, by ostatecznie odczuć głęboką oczyszczającą ulgę rozlewającą się po ciele, kiedy nastąpi szczęśliwe zakończenie. To mądre narzędzia, które w dobrych rękach, czytane wspólnie w towarzystwie wspierającej osoby dorosłej, mogą mieć siłę prawdziwie terapeutyczną.

„Bajka o Lęku” autorstwa Agnieszki Jucewicz (wyd. Agora dla dzieci, 2022) to książka, która zdecydowanie ma w sobie moc płynącą z mądrości literatury połączonej z wiedzą psychologiczną. Jej fabuła rozgrywa się w niewielkim miasteczku, w otoczeniu zaczerpniętym z codzienności XXI wieku. Opisane postaci tworzą współczesną rodzinę, jeśli mielibyśmy szukać terminu z zakresu polonistyki, Człowieczyńscy są odpowiednikiem Everymana, bohatera średniowiecznych moralitetów, na którego miejscu mógł się postawić każdy odbiorca. Kobieta i mężczyzna długo czekają na dziecko. Kiedy upragniona chwila nadchodzi los obdarza ich od razu piątką maluchów: Radością, Złością, Smutkiem, Wstrętem i Lękiem.

Dzieci dorastają otoczone bezgraniczną miłością rodziców, którzy każdego z nich obdarzają uwagą i zrozumieniem ich różnorodnych temperamentów. Mają problem tylko z Lęczkiem, pomimo różnych prób pozostają bezradni wobec jego wycofanej natury… Bieg historii odmienia pierwszy dzień szkoły i postać niezwykłej nauczycielki, pani Małgosi. To dzięki jej postawie, kojącym słowom i mądrej rozmowie Lęk zyskuje więcej pewności siebie. Ciężar, który nosił w sercu maleje.

Tę przepiękną literacko opowieść ilustruje Marianna Sztyma, fenomenalnie oddając napięcia w niej obecne i jednocześnie prowadząc kolażowe kompozycje drogą czystej poezji. Za pomocą dopracowanej barwy oraz ciekawych zabiegów kompozycyjnych artystka wydobywa różnice między dziećmi, jak i ich relacje z rodzicami i rodzeństwem. Szczególne znaczenie wizualne buduje za pomocą deseniu łaciatego kocyka, pod którym chowa się Lęk, jak i gramatury kamienia, który symbolicznie wypełnia zarówno chłopca, jak i jego mamę i tatę.

„Bajka o Lęku” jest książką ważną, mądrą, wielopoziomową. Można ją czytać z małymi dziećmi, można do niej wracać także z tymi, które sięgają już po poważniejsze w formacie czy objętości lektury. Jej wymiar psychologiczny pomoże tym dziewczynkom i chłopcom, którzy sami zmagają się w swej naturze z narastającymi obawami. Pomoże także dorosłym, by czule i mądrze wspomóc dziecko. To tytuł szczególny, ze wszech miar godny polecenia.

Barbara Górecka / Dom Bajek