Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Hotel dla Uczuć”. Recenzja

„Hotel dla Uczuć”. Recenzja
14 lutego 2024 Redakcja DZIECI

Są takie dni w roku, w których myślimy o uczuciach ze szczególnym zainteresowaniem. Walentynki to wyjątkowa okazja do tego, by uważnie pochylić się nad relacjami, które budujemy z osobami nam bliskimi. I choć 14 lutego przede wszystkim otaczają nas nawiązania do miłości zakochanych par, święto to jest także doskonałym pretekstem do docenienia obecności przyjaciół oraz innych życzliwych ludzi wokół nas. A także przyjrzenia się uczuciom, które składają się na naszą codzienność. Są one nieodłącznym elementem życiowego „wyposażenia” i dlatego warto je dobrze poznać.

Temat emocji czy uczuć w literaturze dla dzieci jest dość popularny i dobrze już znany. Nadal jednak stanowi wyzwanie oraz prowokuje autorów do szukania nowych koncepcji, które zaskakują kreatywnością. Lidia Branković w książce „Hotel dla Uczuć” (wyd. Kropka, 2023) zaprasza czytelników do wnętrza nieoczywistego budynku – usytuowanego w przejrzystym samotnym krajobrazie okazałego hotelu o czerwonej elewacji. Barwny pałac przyjmuje na co dzień niezwykłych gości, każdy dzień w nim spędzony jest inny i z pewnością nie można tu trafić na przewidywalność.

Dyrektorka hotelu przyjmuje każde z Uczuć, niektórzy goście wywołują wiele radości, inni bywają… trudni we współpracy. Przygotowanie pokoju dla każdej chętnej postaci jest nie lada wyczynem, wymaga dużej wprawy i elastyczności. Smutek wymaga ciszy, czasem jego osobowość oddziaływuje mocno na pozostałych odwiedzających. Złość z kolei jest głośna i potrzebuje wiele przestrzeni. Gościem, który jest szczególnie pożądany jest Spokój. Uczucia miewają różne kształty oraz rozmiary, ale przede wszystkim mają różnorodne potrzeby.

Lidia Branković, absolwentka Fachhochschule w Poczdamie, stworzyła nie tylko intrygująca narrację przedstawiającą charakterystykę danego bohatera, ale jest także autorką ilustracji. W świecie jej wielokolorowych malarskich kompozycji realizm przenika się z formami abstrakcyjno-symbolicznymi. Fabułę opowieści umieszcza pod rozgwieżdżonym niebem, co dodaje całości atmosfery tajemnicy, ale i skupienia jednocześnie. Ciemny granat jest też tłem, które podkreśla niuanse barwne.

Hotel dla Uczuć to miejsce gościnne i otwarte dla każdego oraz wartościowy koncept do przemyślenia. Dobra relacja z własnym życiem wewnętrznym jest wartością samą w sobie, coraz bardziej potrzebną w pełnym wyzwań świecie. To także ważny fundament budowania więzi z innymi, nie tylko w Walentynki.

Barbara Górecka/Dom Bajek