Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Gniazdka, magnesy i baterie, czyli elektromagnetyzm i jego tajemnice”. Recenzja.

„Gniazdka, magnesy i baterie, czyli elektromagnetyzm i jego tajemnice”. Recenzja.
30 czerwca 2023 Redakcja DZIECI

Elektromagnetyzm jest w nas

Między nimi czuć jakąś chemię. To chyba magnetyzm… hmmm, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo pojęcia z zakresu nauk ścisłych przenikają do naszego codziennego języka. Z kolei często większym wyzwaniem bywa merytoryczne wyjaśnienie słów, których używamy. Różnie bywa z naszą wiedzą w tej materii, definicje, wzory i eksperymenty przyswojone w toku nauki szkolnej bledną wraz z upływem czasu, o ile nie zajmujemy się nimi na co dzień. Jeśli do tego dojdzie niestety dość powszechna niechęć do fizyki czy chemii problem narasta.

I znów ratunek pojawia się w książkach dla dzieci! Półki z pozycjami o charakterze popularno-naukowym są coraz bogatsze, tytuły, które je zapełniają merytorycznie satysfakcjonujące, a jednocześnie atrakcyjne i lekkie w formie. To książki, które nie onieśmielają, a wprost przeciwnie- zachęcają, by je wziąć do ręki i wczytać się w zaprezentowaną treść.

Godny szczerego polecenia jest tytuł „Gniazdka, magnesy i baterie, czyli elektromagnetyzm i jego tajemnice” (wyd. Adamada, 2023). To elektryfikująca i zdecydowanie magnetyczna nowość poświęcona historii obserwacji, odkrywania i definiowania takich zjawisk, pojęć czy urządzeń jak atomy, elektryzowanie, prąd, pole elektryczne i elektromagnetyczne, baterie, akumulatory…

Autor książki Sheddad Kaid-Salah Ferrón prezentuje czytelnikom wiedzę z zakresu podstawowego, która jest kluczową dla zrozumienia wielu zjawisk zachodzących w przyrodzie i wykorzystywanych we współczesnej technologii. Przywoływane są najważniejsze nazwiska badaczy i naukowców oraz ich odkrycia, a także kilka przykładowych eksperymentów, które można śmiało wykonać samodzielnie w domu, ze starszą grupą przedszkolną czy klasą podczas lekcji przyrody. Lekka formuła literacka ułatwia zrozumienie opowiadanych kwestii i odwołanie się do życia codziennego. A nie od dziś wiadomo, że wiedza przefiltrowana przez osobiste doświadczenie staje się bardziej zrozumiała i dostępna.

Książkę zilustrował Eduard Altarriba, założyciel studia graficznego Alababalà z siedzibą w Moià niedaleko Barcelony. Hiszpański ilustrator i grafik specjalizuje się w szacie graficznej publikacji o charakterze popularno-naukowym, które tworzy w oparciu o nowoczesne formy i lekkie humorystyczne akcenty. „Gniazdka, magnesy i baterie, czyli elektromagnetyzm i jego tajemnice” stanowi część interesującej serii poświęconej najważniejszym zagadnieniom z dziedziny fizyki, które łączy nie tylko temat, ale i okładkowy portret charakterystycznego starszego pana z bujną siwą czupryną – najsłynniejszego naukowca, Alberta Einsteina.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek