Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Kici, kici, MIAU! (4)

Kici, kici, MIAU! (4)
12 lutego 2024 Redakcja DZIECI

Od 2006 roku w Polsce w dniu 17 lutego przypada święto, które porusza serce niejednego amatora domowych futrzaków o bystrym spojrzeniu, wrodzonej elegancji i niebywałej inteligencji: to Międzynarodowy Dzień Kota. A że trudno odmówić tym niezwykłym zwierzętom uroku, nic dziwnego, że są inspiracją dla wielu artystów – powstają przedstawiające koty obrazy, filmy, piosenki oraz książki. Także te pisane dla dzieci, stąd zapraszamy do naszego nowego mini cyklu z kotami w roli głównej. Kici, kici, miau!

W kolejnej książce, która ilustruje nasz mini koci cykl główną bohaterką jest niezwykłej urody różowa puszysta Kicia oraz jej majestatyczny kompan Jednorożec. Razem tworzą wspaniałą KOCIOROŻCOWĄ parę szczerych i dbających o siebie przyjaciół. „Wielkie przyjęcie i Kociorożec” Shannon Hale (wyd. Mamania, 2024) to trzecia już publikacja w cyklu opowiadającym o relacji tej charakterystycznej dwójki uroczych zwierzaków.

Tym razem Kicia wpada na fenomenalny pomysł urządzenia kociorożcowego przyjęcia z prawdziwego zdarzenia. Czegoż różowa kotka nie ma w planach! Podczas gdy Jednorożec przejmuje stery w kuchni szykując przekąski, Kicia projektuje ozdoby oraz przygotowuje prezent na ten absolutnie wyjątkowy dzień. Atmosferę ekscytacji narusza obecność hałaśliwego i niezdarnego szczeniaczka, który z impetem wkracza w samo serce przygotowań psując wysiłki różowej kotki. Kicia czuje dużo złości oraz rozczarowania, a nade wszystko w jej sercu kiełkuje zazdrość, gdy Jednorożec przyjmuje malucha z otwartymi ramionami…

Ta niedługa opowiastka aż kipi od emocji, które bywają tak bliskie małym dzieciom. Trudno jest znaleźć w sobie akceptację nowego stanu rzeczy oraz wydarzeń zaburzających powzięty plan, zwłaszcza będąc małym człowiekiem, który dopiero uczy się radzić sobie z wyzwaniami codzienności. Pod pozorem prostej historii Shannon Hale pokazuje czytelnikom, że to, co czuje Kicia jest normalne, a reakcja Jednorożca jest z kolei wskazówką, jak mądrze poradzić sobie z problemem. LeUyen Pham ubiera narrację w baśniowe słodkie barwy o nasyconym lub pastelowym odcieniu, co z pewnością spodoba się miłośnikom tego rodzaju stylistyki. W centrum toczącej się historii jest zaś to, co najważniejsze – to bijące serce kociorożcowej przyjaźni, o której wadze i znaczeniu dowiadujemy się z książki.

Barbara Górecka / Dom Bajek