Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

PSY (7). Nowy cykl recenzencki!

PSY (7). Nowy cykl recenzencki!
14 maja 2024 Redakcja DZIECI

Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem!

– słowa słynnego wiersza Jana Brzechwy, jak i piosenka z filmu „Akademia Pana Kleksa”, która powstała na podstawie tego tekstu, bawią kolejne pokolenia dzieci. Nic dziwnego, psy są jednymi z najczęściej zapraszanych w grono rodzinne zwierzęcych domowników, mają wiernych amatorów, są wspaniałymi przyjaciółmi i wzbudzają szczerą moc sympatii. Nie mogło więc zabraknąć w naszych krótkich recenzyjnych cyklach tych szczególnych zwierząt, jako też swego rodzaju odpowiedź na zimowy cykl tekstów o kotach. Gotowi?

Renata Kamińska, działaczka społeczna i autorka literacka, uczyniła z postaci sympatycznego psa wielce udany pretekst do tego, by poruszać w rozmowie z dziećmi ważne tematy. Dzięki jej staraniom powstała seria, jej głównym bohaterem jest radosny i przyjazny Hektor – to on jest narratorem opowiadanych historii. Najnowszy tom cyklu, „Hektor i cyberprzygody. O bezpieczeństwie dzieci w sieci” (2024, projekt okładki i ilustracje Irfan Budi Harjo) przenosi tytułowego psiaka oraz dwoje jego przyjaciół Zuzę i Piotra do Londynu. Za pomocą świeżo naprawionego wehikułu czasu autorstwa wujka Alfreda wszyscy troje przenoszą się do 2022 roku, by spotkać w tym wielkim mieście Thomasa, policjanta Samuela oraz jego służbowego psa detektywa o imieniu Milli. Wspólnie z bohaterami fabuły czytelnicy uczestniczą w obejmującym wiele aspektów szkoleniu o bezpieczeństwie cyfrowym.

Renata Kamińska przywołuje bardzo ważne fakty lekko tłumacząc zasady działania Internetu, urządzeń mobilnych czy sztucznej inteligencji. Między słowami wyjaśnień czy definicji opowiada historie, których efektem mogły być poważne problemy – są to przypadki nazbyt lekkomyślnego postępowania w sieci. Tym sposobem uczula odbiorców wzmacniając ich wiedzę oraz świadome i bezpieczne użytkowanie z dobra oraz szerokich możliwości, które niesie współczesny świat.

Cyberprzestrzeń jest naturalnym komponentem życia coraz młodszych dzieci. Nic dziwnego, w otaczającej nas codzienności szeroko korzystamy z nowoczesnych urządzeń i opcji ułatwiających funkcjonowanie. Dlatego tym bardziej istotne jest zwracanie uwagi na to, w jaki sposób nasze córki oraz synowie korzystają nie tylko z Internetu. A Hektor jest czułym przewodnikiem po tej skomplikowanej materii.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek