Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Z wewnętrzną siłą w świat wartości. Recenzja

Z wewnętrzną siłą w świat wartości. Recenzja
28 kwietnia 2022 Redakcja DZIECI

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to nie tylko święto wszystkich osób zaangażowanych w popularyzację czytelnictwa, ale także moment podsumowań i ogłaszania między innymi stanu czytelnictwa w Polsce. Nie oszukujmy się – nasz kraj zdecydowanie nie jest w czołówce (38% dorosłych Polaków przeczytało choć jedną książkę w 2021 roku), co niestety niesie długofalowe skutki. Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, udostępniła apel, w którym podkreśla dlaczego tak ważne jest czytanie. Ze spraw oczywistych to rozwój wyobraźni, poszerzenie zasobu językowego, wzmacnianie erudycji i inteligencji… Zwraca jednak uwagę na kwestie może mniej widoczne, za to równie istotne – rosnące koszty pomocy społecznej i dostosowywania ludzi do rynku pracy, więcej agresji, mniej zaangażowanych społecznie obywateli, (jeszcze) więcej chorób psychicznych, obniżenie poziomu empatii, gorsze wyniki edukacyjne w szkołach i na uniwersytetach, niższy poziom współpracy, innowacyjności, niższy rozwój gospodarczy, słabsza demokracja…

Jest to doskonały moment do refleksji i podkreślenia, jak ważne jest sięganie po książki, zwłaszcza te, które mają na celu wzmacnianie w dziecku poczucia sprawczości, wewnętrznej siły, umiejętności dokonywania mądrych wyborów. Dzieci naprawdę wiele rozumieją, ich intuicja jest niezwykle wyczulona na różne kwestie, prowadząc z nimi otwartą i szczerą rozmowę możemy nie tylko dodać im animuszu, ale i samemu zaczerpnąć z tej studni.

„Rózia i jej wartości” Katarzyny Ogonowskiej (wyd. Parasolka, 2022) to już druga część opowieści o dziewczynce z niebieską grzywą, tym razem autorka pochyla się nad opisem cech charakteru, które są naprawdę przydatne w życiu, a które możemy świadomie wzmacniać. W różnych życiowych sytuacjach Rózia ma okazję przyjrzeć się swojej wytrwałości, odwadze, akceptacji i życzliwości. Nie jest w tym wyzwaniu sama – zawsze u boku stoją czuli i świadomi rodzice, w pełni wspierający córkę w samodzielnym odkrywaniu tego, jaka jest i co znaczy słowo wartość w różnych jego odcieniach, stąd szczególnie warto, by książkę czytały razem z dziećmi także osoby dorosłe – można się zainspirować. Autorka cztery historie ułożyła w formie rymowanych wierszy.

Joanna Czarnecka kontynuuje styl ilustracji obecny w pierwszej części opowieści o Rózi („Rózia i kolorowe emocje”) snując wątek rysunkowy za pomocą subtelnej przełamanej palety barw i lekko uproszczonych form.

Czytajmy z dziećmi nie tylko z okazji dni książki, bądźmy z nimi w wątkach fabularnych, odkrywajmy emocje poezji, budujmy świat mądrych ludzi. To działa!

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek