Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Jesteśmy dla siebie dobrzy”. Recenzja

„Jesteśmy dla siebie dobrzy”. Recenzja
7 lutego 2024 Redakcja DZIECI

Mów do siebie czule

Dobrostan. Jakie to ważne słowo. I jaki ma potencjał! O dobrostan koniecznie trzeba dbać, zarówno o nasz, prywatny i wewnętrzny, jak i ten, który jest wyrazem głębi relacji w grupie oraz owocnego kontaktu z innymi. A bądźmy szczerzy, bywa, że dobrej energii, życzliwości, szacunku i współpracy trochę nam w codziennym życiu brakuje. Na specyfikę czułości jako fundamentu budowania więzi zwróciła uwagę Olga Tokarczuk sprawiając, że słowo to zrobiło zawrotną karierę. I bardzo dobrze. Naprawdę bowiem potrzebujemy wzajemnej uwagi.

Barcelońska twórczyni książek obrazkowych Lucía Serrano w pełnej wrażliwości oraz mądrości książce „Jesteśmy dla siebie dobrzy” (wyd. Debit, 2023) z uwagą pochyla się nad tym, co możemy zrobić wszyscy, by nasze otoczenie wzrastało w dobrej i wartościowej relacji. Prostym językiem rysuje przed dziećmi pełnię różnorodności świata społecznego, obrazuje różnice oraz podobieństwa ludzi. Aby zachować równowagę grupy, a także dobre samopoczucie jej członków warto stosować się do zaleceń, które są ważne i pomocne.

Serrano podpowiada, co robić w przypadku złego humoru, kłótni czy ataku złości. Wskazuje na sposoby wyciszenia, w tym na pełną czułości relację z własnym ciałem. Tak nakarmieni idziemy w świat z większą otwartością i gotowi szukać rozwiązań. Czasem warto sięgnąć po pomoc osoby dorosłej, ale z pewnością są sprawy, o które trzeba zawalczyć samemu, również będąc małym dzieckiem. Autorka zachęca do odważnego mówienia nie i stawiania granic w sytuacjach, w których ktoś kogoś obraża czy wyśmiewa, niszczy jego własność albo wyklucza z zabawy.

Nie trzeba się przyjaźnić ze wszystkimi, ale wszystkich należy dobrze traktować.

Uważna wspólna lektura tej książki to kluczowy, cenny i potrzebny krok. Moja intuicja podpowiada mi także, że jej treść podana w tak przystępny sposób oraz w towarzystwie wymownych ilustracji to doskonała lekcja wychowawcza w domu, przedszkolu i szkole. A szerzej także w dalszej rodzinie, w pracy i we wszelakich konfiguracjach międzyludzkich, w których przychodzi nam funkcjonować. To taki podstawowy kodeks dobrego postępowania – ze sobą i z innymi. Bo wszyscy przecież mamy te supermoce na wyciągnięcie ręki.

Barbara Górecka / Dom Bajek