Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jesteśmy z pyłu gwiazd. Recenzja

Jesteśmy z pyłu gwiazd. Recenzja
4 maja 2022 Redakcja DZIECI

Odkąd pamiętam doświadczam tego, jak złą renomą cieszą się chemia, fizyka, astronomia i inne nauki ścisłe. Z jednej strony są fascynujące, opisują bowiem reguły rządzące nie tylko na naszej planecie, ale i dalece poza nią, wyjaśniają genezę procesów, które ukształtowały i nadal będą kształtować nasze życie. Skąd zatem powszechna niechęć do zgłębiania wiedzy w tej materii? Może przekonanie o tym, że tajniki fizyczne dostępne są tylko wąskiemu gronu naukowców wynieśliśmy ze szkoły? Może utwierdza nas w tym nadal zbyt niska oferta wspierająca mądrą i dobrze zaprojektowaną popularyzację nauk ścisłych?

Szczęśliwie możemy uchronić przed tym szkodliwym stereotypowym poglądem nasze dzieci serwując im piękne książki popularno-naukowe, w których znaleźć można przeróżne sposoby prostymi słowami i metaforą wyjaśniające skomplikowane kwestie. Taka lektura nie tylko rozszerzy erudycję dziecka, ale i naszą.

Ceniona portugalska autorka Catarina Sobral w książce „Niemożliwe” (wyd. Druganoga, 2021) symbolicznie dokonuje owego niemożliwego – na 34 stronach rozrysowuje i spisuje w krótkich słowach proces leżący u powstania kosmosu, czyli relacjonuje teorię Wielkiego Wybuchu. Zarówno tekst, jak i ilustracje są bardzo przystępne i od razu trafiają w sedno sprawy klarując w głowie to, co ważne. Sobral zadaje pytania i niesie czytelne odpowiedzi: Czym jest wszechświat? O co chodzi z kosmicznymi cząsteczkami? Skąd wzięły się gwiazdy i planety? Jak to wszystko rozpisać chronologicznie, by mógł to ogarnąć umysł kilkulatka? Czy naprawdę JESTEŚMY Z PYŁU GWIAZD??? Część teoretyczną wspiera mini-słowniczek na końcu książki, zawierający między innymi takie hasła jak niesporczaki, ołówek, drzewo genealogiczne, galaktyka czy superkontynent.

Catarina SObral nie tylko świetnie pisze, ale i fantastycznie rysuje budując kompozycje czasem spokojne, czasem bardzo ekspresyjne i energetyczne. Prowadzi kreskę wyraźną linią i zróżnicowanym śladem, na białym albo dynamicznie zakreskowanym jedną barwą tle. Jej ilustracje, w których elementy często sprawiają wrażenie niemal zawieszenia w powietrzu niosą w sobie poetycką abstrakcję doskonale oddającą charakter poruszanego tematu.

„Niemożliwe” jest książką dla dużych i małych, warto z nią trochę poeksperymentować, także z dziećmi w wieku szkolnym, które co nieco już wiedzą, ale nadal potrzebują solidnych podstaw do poszerzania zdobytych informacji.

Barbara Górecka / Dom Bajek