Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Kiedy bociany wróciły do domu”. Recenzja

„Kiedy bociany wróciły do domu”. Recenzja
13 kwietnia 2023 Redakcja DZIECI

Zwiastuny wiosny

Wśród wyraźnych przyrodniczych symptomów wiosny wyliczyć można między innymi zwiększającą się temperaturę powietrza, obsypane kwieciem gałęzie drzew owocowych, kiełkujące pędy roślin czy intensywny zapach mokrej ziemi. Dla zmysłów szczególnie przyjemne są odgłosy – ptaki rozwibrowują powietrze swoim świergotem, w przerwach między zalotami pieczołowicie budują gniazda dla przyszłych piskląt. W Polsce zwiastunem nowej pory roku są powracające z Afryki bociany. Ważne, symbolicznie przez lata uważane za przynoszące do rodziny nowe dziecko, smukłe ptaki o charakterystycznym ubarwieniu są także pożądane w niejednej wiosce. Miejsce, które wybiorą na gniazdo będzie przynosiło szczęście i dobrostan sąsiadom.

Podobnie było niegdyś w Wielkiej Brytanii. Zachowały się zapiski świadczące o tym, że populacja bocianów białych była tam liczna. Niestety na skutek działalności człowieka ptaki te nie osiadają już tak chętnie na wyspach.

Isabella Tree w książce „Kiedy bociany wróciły do domu” (wyd. Świetlik, 2023) opowiada historię dziewczynki, która znajduje dość determinacji i wewnętrznej siły, aby zawalczyć o obecność bocianów w wiosce. Zainspirowana opowieścią mamy szuka konkretnego rozwiązania i trafia na doskonały pomysł – w polskim zoo brakuje miejsca na leczenie chorych ptaków. Beanie, wielka miłośniczka przyrody i amatorka ornitologii, namawia mieszkańców do zebrania odpowiednich środków i dopina swego – w okolicy powstaje lecznica dla bocianów. Stopniowe oswajanie ptaków przynosi skutek, ostatecznie także dzikie bociany osiedlają się na nowo w wiosce dziewczynki.

Alexandra Finkeldey, kanadyjska ilustratorka, rysuje świat przedstawiony w książce subtelnie i z poetycką łagodnością. Realistyczne przyrodnicze rysunki przeplata z ciekawie skomponowanymi scenkami, duży nacisk kładąc na paletę barwną i budowanie atmosfery opowieści o pozytywnym przesłaniu.

W posłowiu możemy przeczytać, jakie historie zainspirowały Isabellę Tree do napisania tej mądrej i wzruszającej książki o czytelnym ekologicznym przesłaniu. Narracja „Kiedy bociany wróciły do domu” niesie dzieciom poczucie sprawczości. Od nich także może zależeć, w którą stronę będzie ewoluować miejscowa przyroda.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek