Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Malarka Ala prezentuje kolory”. Recenzja

„Malarka Ala prezentuje kolory”. Recenzja
27 czerwca 2023 Redakcja DZIECI

Paleta barw

Trudno oddzielić istotę malarstwa od rozumienia koloru. Artyści i artystki stając przed białym płótnem podejmują wiele decyzji, wśród których ta o doborze palety barw pełni bardzo istotną rolę. Kolory lub ich celowa nieobecność budują nastrój, głębię i nierzadko także symbolikę dzieła. Działają na nasze zmysły, wzmacniają lub łagodzą nastrój, energetyzują lub relaksują. Nie dziwi zatem, że poznanie malarskiej teorii kolorów to ważny krok w edukacji plastycznej.

Dla początkujących amatorów malarstwa i miłośników sztuki polecam kartonową książkę „Malarka Ala prezentuje kolory” Eweliny Chwała-Lubomskiej (wyd. Ładnie, 2022). W tej niewielkiej książeczce autorka umieściła nie tylko zgrabne wierszyki wprowadzające po kolei znajomość barw chromatycznych i achromatycznych (biel i czerń), ale każdemu z kolorów przypisała reprodukcję obrazu. Tym sposobem dziecko w naturalny sposób zostaje zanurzone w pierwsze spotkanie z historią sztuki – nie w onieśmielającej przestrzeni dostojnego muzeum czy wyciszonej galerii, a w miejscu przez nie wybranym i w towarzystwie przyjaznej bliskiej osoby.

Warto zwrócić uwagę na to, że przedstawione obrazy to również przykłady różnych gatunków malarskich: portretu, pejzażu czy martwej natury. W nasze ręce trafia zatem książka o przemyślanej kompozycji, nie tylko traktująca o podstawowej gamie kolorów, ale też wprowadzająca w bazowe tematy podejmowane przez wieki przez artystów malarzy.

Nowoczesną formę okalającą tradycyjne kompozycje malarskie wykreowała Monika Sroga, absolwentka grafiki i edukacji artystycznej na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Wyraziste rysy tytułowej bohaterki malarki Ali i jej ciekawe oczy oprawione w czarne ramy mocnych oprawek okularów to cechy charakterystyczne młodej uważnej artystki.

To nie jedyna książka poświęcona sztuce z malarką Alicją w roli głównej. Wydawnictwo Ładnie wydało także cześć poświęconą ludzkiemu ciału. To zaczątek bardzo ciekawego cyklu, być może w przyszłości zostanie poszerzone o kolejne wątki. Byłby to naprawdę dobry koncept.

Barbara Górecka / Dom Bajek