Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Szacunek przyprawiony życzliwością. Recenzja

Szacunek przyprawiony życzliwością. Recenzja
3 lutego 2022 Redakcja DZIECI

Nie da się ukryć, że słowo grzeczny wielu z nas przyprawia o ciarki. Grzeczny… czyli jaki? Najczęściej pojawia się w głowach myśl o niedojrzałym traktowaniu dziecka w myśl starej zasady, że dzieci i ryby głosu nie mają. Grzeczny – a zatem cichy, podporządkowany, bez swojego zdania. Dla opiekuna bardzo wygodny, jednak zdajemy sobie sprawę, że konsekwencje takiej kontroli i ujarzmienia młodej osóbki mogą być dla niej/niego bardzo bolesne w dłuższej perspektywie.

A jednak jest jeszcze druga strona medalu. Savoir-vivre czyli ogólnie mówiąc ogłada, dobre maniery. W gruncie rzeczy wcale nie chodzi jednak o przysłowiowe siedzenie cicho jak mysz pod miotłą¸ a po prostu i zwyczajnie o bycie wobec siebie życzliwym. Z zachowanie mądrej równowagi między szacunkiem wobec własnej osoby i tych, z którymi przyszło nam żyć, mieszkać, współpracować czy się uczyć. Dlatego tym bardziej polecam przyjrzenie się książce „Mali dyplomaci czyli jak zasady pomagają zrozumieć świat” Łukasza Walewskiego, który stworzył ją wspólnie z córką Marysią (wyd. SQN, 2020). Twórca, dziennikarz i ojciec dwóch dziewczynek, znalazł dobry sposób na to, by nie tylko zaznajomić dzieci z zasadami zachowania, ale prowadząc wartkie dialogi z Marysią i pozostałymi członkami rodziny pokazuje, że tytułowa dyplomacja jest często kluczem do sukcesu. A z pewnością ma duży wpływ na nasze relacje z innymi ludźmi.

Książka została podzielona na krótkie rozdziały, punktem wyjścia w każdym z nich jest konkretna scena lub wydarzenie, które prowokują do rozmowy rodziców i córki. Autor zaprasza Marysię do współtworzenia fabuły, szanuje jej głos dając przestrzeń do zadawania pytań, ale i formułowania wniosków. Opisywane sytuacje dotyczą znanej nam codzienności: używania słów proszę, dziękuję czy przepraszam, kłamania i mówienia prawdy, postępowania zgodnie z regułami fair play czy problematyki hejtu. Przedstawiona wiedza wykracza dalece poza schematyczne normy etykiety czy prawidłowe użycie sztućców przy stole. I właśnie dlatego jest bardzo użyteczna i wartościowa. Odrębny rozdział poświęcono nawet tematyce savoir-vivre’owi pandemicznemu.

Książkę zilustrowała i zaprojektowała Sylwia Doli Doliszna ze Studia Graficznego Papercut. Jej nowoczesne w formie rysunki, zgeometryzowane i uproszczone portrety osób czy wizerunki przedmiotów budują wizualne napięcie z bogatą w zdobne elementy kompozycją. Autorka wyraźnie bawi się barwą oraz typografią, ze swobodą żonglując kolorami tła, podkreślając niektóre elementy tekstu czy dodając zabawne elementy dekoracyjne. Efekt finalny jest lekki i zachęcający.

To nie jest kolejny poradnik o dobrym wychowaniu! Ta książka pokazuje, że nakazy i zakazy nie są drogą do wychowania „małego dyplomaty”. Jest nią dialog – słowa z tylnej okładki w najlepszy sposób podsumowują to, co możemy znaleźć w tej lekturze. Szczerze polecam!

Barbara Górecka / Dom Bajek