Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Nasze babcie. Krótki przewodnik”. Recenzja

„Nasze babcie. Krótki przewodnik”. Recenzja
11 maja 2023 Redakcja DZIECI

Babcia. Ukochana, zjawiskowa, najlepsza.

Pielęgnujmy w sobie pamięć o naszych babciach. Choć każda z nich była wyjątkowa, są pewne cechy, które łączą osobowość wielu babć: czułość wobec wnuków, koncentracja na kwestii posiłków oraz czas. Czas, którego często brakowało rodzicom zajętym nie tylko wychowywaniem, ale też zapewnieniem działania rodziny w różnych przejawach codzienności. Z biegiem lat wspomnienia z babciami w roli głównej nabierają ciepła i innego wymiaru, wyraźnie łączą się z zapachem ukochanego ciasta, deseniu na ceracie kuchennego stołu czy babcinej spódnicy zakładanej w niedziele i święta.

A jakie są obecne babcie? Nieco już inne niż te sprzed kilku dekad. Nadal czułe i kochające, ale też wykorzystujące czas emerytury na przyjemności i rozwój. Babcie domatorki i babcie podróżniczki. Babcie joginki i babcie spacerowiczki. Żartownisie i poważne. Cały szeroki wachlarz możliwości, które daje nam życie.

To właśnie tym wspaniałym i nietuzinkowym osobom poświęcona jest zabawna i pomysłowa książka „Nasze babcie. Krótki przewodnik” (wyd. Babaryba, 2023). Éric Veillé, francuski autor oraz ilustrator, z lekkością ale i czułym spojrzeniem próbuje objąć perspektywą dzisiejsze babcie. Swój opatrzony komiksowymi rysunkami przewodnik otwiera pytaniami: Czy babcie są giętko-giętkie?, Czy pochodzą z kosmosu?, Czy były kiedyś małymi dziewczynkami?

Opisując i portretując kolejne babcine osobowości Éric Veillé podkreśla, jak wiele znaczy relacja seniorek z wnukami, ich gotowość do poświęcenia czasu na przytulaski (ale i ploteczki z przyjaciółkami czy wycieranie stołu), na mądre z dziećmi rozmowy o życiu. Z różnych umiejętności babć wydobywa nić więzi i miłości, którą są gotowe otulić nie tylko członków najbliższej rodziny. Ale też wskazuje na to, że relacje te wartościowe są najbardziej w chwili, gdy są obustronne – dlatego przedstawia kilka sposobów na poprawienie babcinego humoru czy cenny nawyk wysyłania babci pocztówek na różne okazje.

Całość skomponowana jest z przymrużeniem oka, z ciepłym humorem, czułym spojrzeniem. Z żartem, który wywołuje promienny śmiech, ale w żadnej mierze nie kłuje. Babcie bowiem to rodzinne dobro narodowe, trzeba o nie dbać!

Bo przecież, jak przyznaje niebieskowłosa babunie tańcząca w szykownej żółtej sukience: … tak naprawdę to wszystkie jesteśmy małymi księżniczkami.

Barbara Górecka / Dom Bajek