Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Niesforne ziarenko”. Recenzja

„Niesforne ziarenko”. Recenzja
7 czerwca 2023 Redakcja DZIECI

Niesforne ziarenko

NIEGRZECZNY! – jak wiele powiedziano już o tym słowie, które nadal niestety zbyt często gości w wypowiedziach dorosłych w odniesieniu do dzieci. Niegrzeczność rozumiana jako niestosowne zachowanie, niedostosowanie do norm towarzyskich, gburowatość, pyskowanie… Lista określeń jest długa, a ich wymienianie może stać się prawdziwie wyczerpujące. Kiedy jednak zmienimy optykę i spróbujemy zajrzeć pod spód danego postępowania odkryć możemy niejedno prawdziwe źródło postawy utrudniającej społeczne funkcjonowanie…

Jory John dokonuje niełatwej, za to skutecznej próby opisania tego zjawiska w zrozumiałym dla młodszego odbiorcy przekazie. „Niesforne ziarenko” (wyd. HarperCollins, 2023) to chwytająca za serce i bardzo emocjonalna podróż w głąb odczuć pewnego nieoczywistego bohatera literackiego. Buńczuczne Ziarenko poznajemy w chwili, gdy całe otoczenie ma już wyrobioną negatywną opinię o jego charakterze. Potwierdza to sam narrator opisując liczne sytuacje, w których nie szanuje innych, bywa nieprzyjemny i złośliwy, często celowo robi rzeczy uważane za negatywne. Nic zatem dziwnego, że jest nielubiane. Tymczasem jego zachowanie jest owocem dramatycznych przeżyć, strachu, osamotnienia, a nawet swoistej traumy (opcja zostania pożartym przez głodnego ludzkiego potwora to zdecydowanie przeżycie dużego kalibru).

Ziarenko nadal jest jednak osóbką emocjonalną i odczuwającą, kiedy przychodzi refleksja nie chce być niesfornym… Praca nad sobą nie jest drogą łatwą i przyjemną, czekają na niej wyzwania i trudności, jednak wysiłek się opłaca. Wewnętrzną (i zewnętrzną także, a jak!) ewolucję dostrzega otoczenie Ziarenka. Ono samo także czuje się lepiej w swoim nowym, a jednocześnie starym tylko zapomnianym przez bolesne przeżycia, ja.

Książki duetu Jory John-pisarz i Pete Oswald-ilustrator układają się w ciekawą serię, która w lekki i jak najbardziej daleki od moralizowania sposób podejmuje temat tak zwanych trudnych cech charakteru. Nie oszukujmy się, bywają rysy naszych osobowości, które nie ułatwiają życia zarówno nam, jak i naszym bliskim. Przyglądając się sobie z odpowiedniego dystansu i podejmując świadomą decyzję o zmianie możemy sprawić, że nasze życie nabierze innych barw. A z lekkością każdemu jest do twarzy.

Barbara Górecka / Dom Bajek