Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Opowiem Ci mamo, co robią pociągi”. Recenzja

„Opowiem Ci mamo, co robią pociągi”. Recenzja
24 lipca 2023 Redakcja DZIECI

Dworce kolejowe, zwrotnice i tunele…

…to składniki na przepis gwarantujący wzbudzenie ekscytacji i szybszego bicia serca u miłośniczki lub miłośnika pojazdów szynowych. Jeśli w Waszym najbliższym otoczeniu znajduje się ktoś o takich zainteresowaniach z pewnością z wypiekami na policzkach pochyli się nad kartonową książką opublikowaną w poczytnej serii „Opowiem Ci mamo”.

„Opowiem Ci mamo, co robią pociągi” Marcina Brykczyńskiego (wyd. Nasza Księgarnia 2017/nowe wydanie z 2023) to zaproszenie dla młodszych dzieci do odbycia symbolicznej literackiej podróży pociągiem. A ponieważ mamy lato i zdecydowanie więcej motywacji, jak i możliwości do ruszenia w świat – eskapada z PKP i tą książką może okazać się nie lada interesującą przygodą.

Marcin Brykczyński jako głównego bohatera krótkich rymowanych wierszy przedstawia dziarską zieloną lokomotywę parową o imieniu Ryś (Ryś w wagoniku wiezie książki, co jest pięknym ukłonem w stronę wydawnictwa). Już pierwsza rozkładówka roi się także od innych pojazdów – pociągów o nowoczesnej aerodynamicznej formie, podziemnych pociągów metra czy kolejki zawieszonej nad ziemią, pociągów towarowych… Kolejne strony to prawdziwa galeria interesujących typów szynowych – są tu sportretowane jakby prosto wyjęte z westernu koleje amerykańskie, masywne dziewiętnastowieczne lokomotywy niemieckie, radzieckie składy o opływowym kształcie czy majestatyczne parowozy, a na innej stronie także pociągi superszybkie i bardzo nowoczesne.

Po wizycie w symbolicznym muzeum transportu szynowego czytelnicy zwiedzają nastawnie i parowozownie, mogą przyjrzeć się przekrojowi technicznemu pojazdu, by następnie dostać zawrotu głowy od bajecznych form dworców kolejowych, mnogości wagonów zróżnicowanych względem funkcji, jaką pełnią, plątaniny szyn, zwrotnic i semaforów… Tradycyjnie, jak i w innych częściach serii, czekają na nich labirynty, zadania i zagadki w typie znajdź różnice.

Spotkanie z pociągami zilustrował Artur Nowicki, absolwent Wydziału Wychowania Artystycznego Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Jego rysunki charakteryzuje dynamiczna kreska i poczucie humoru, dobrze odnajduje się w konwencji obrazu, który z założenia wypełniony jest licznymi detalami. To lekkie i żywiołowe podejście spodoba się niejednemu dziecku, które zakochane jest w pociągach i ich miarowym dźwięku wystukiwanym na torach.

Barbara Górecka / Dom Bajek