Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Żubr Pompik odkrycia. Sekrety drzewa”. Recenzja

„Żubr Pompik odkrycia. Sekrety drzewa”. Recenzja
21 lipca 2023 Redakcja DZIECI

Drzewa są takie tajemnicze

O potrzebie ludzkiego kontaktu z przyrodą pisałam wiele razy. Warto o nim pamiętać niezależnie od pory roku, choć trzeba przyznać, że latem jest on zdecydowanie intensywniejszy. Nic dziwnego – słońce dodaje energii, zieleń koi oczy, rozgrzany piasek wabi gołe stopy, a gdy jest zbyt upalnie najlepszym rozwiązaniem jest kojący cień gęstego lasu. A wizyta w kniei jest to także doskonałą okazją do tego, by na chwilę się zatrzymać i uważnie obejrzeć drzewa. Życiodajne organizmy, skomplikowane tętniące życiem mikro miasta, drzewne społeczności. Są naprawdę fascynujące!

Wie to także żubr Pompik, bohater rysowanych historyjek autorstwa Tomasza Samojlika. „Żubr Pompik odkrycia. Sekrety drzewa” (wyd. Media Rodzina, 2022) to jedna z licznych części bogatej serii o tym sympatycznym mieszkańcu lasu i jego rodzince. Pompik opisywanego dnia nie hasa z młodszą siostrą Polinką, a postanawia swój czas poświęcić na obserwację drzewa na skraju ich polany.

Drzewa są takie tajemnicze

– mówi Polince i rzeczywiście, już wkrótce Pompik poznaje drzewnych mieszkańców, którzy dzielą się wiedzą i przyrodniczymi sekretami. Jeż opowiada o skomplikowanym systemie korzeniowym, wiewiórka o bogactwie korony, gałęzi, liści oraz igieł, zaś dostojna sowa przedstawia zalety pnia i dziupli. Pompik poznaje szczegóły pozwalające mu odkryć, że drzewa są naprawdę niezwykłe. Ważną obserwacją jest także fakt, że czasem, by dostrzec szczegóły oraz przeżyć przygodę trzeba się… zatrzymać (trudne to wyzwanie, ale warto je podjąć!).

Tomasz Samojlik z godnym podziwu zapałem od lat dzieli się z dziećmi swoją wiedzą, zarówno pisząc teksty, jak i je ilustrując. Seria o żubrze Pompiku jest jego w pełni autorskim pomysłem, w którym pod pretekstem nieskomplikowanych opowiastek przemyca podstawowe informacje przyrodnicze i zaraża – skutecznie! – najmłodszych miłością do natury. Lekka, komiksowa forma graficzna, nie tylko dopowiada treść książki, ale dodaje je humorystycznego akcentu. Nic zatem dziwnego, że żubra Pompika pokochało już tak wiele dzieci.

Barbara Górecka / Dom Bajek