Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Podręcznik dla superbohaterów. Część 8: Najdłuższa noc”. Recenzja

„Podręcznik dla superbohaterów. Część 8: Najdłuższa noc”. Recenzja
5 października 2023 Redakcja DZIECI

Niezwykła historia czwórki przyjaciół, opisana w serii komiksowych tomów, zaczęła się od biblioteki szkolnej i książki z czerwoną okładką. To tę wyjątkową publikację odnalazła Lisa, dziewczynka, która zmagała się z nietolerancją w szkole i niewyszukanymi docinkami płynącymi ze strony wulgarnych kolegów. Szukając drogi ucieczki natrafiła na „Podręcznik dla superbohaterów”, a w nim szczegóły, jak wyćwiczyć 101 supermocy. Tym samym rozpoczęła największą przygodę swojego życia.

Elias Våhlund, pisarz, ale także reżyser, scenarzysta, aktor, kaskader i nauczyciel, zdobywca srebrnego medalu w szermierce artystycznej dla Wielkiej Brytanii oraz członek honorowy Brytyjskiej Akademii Szermierki, w książce „Podręcznik dla superbohaterów. Część 8: Najdłuższa noc” (wyd. Debit, 2023) kontynuuje wciągające od pierwszej strony perypetie głównych bohaterów. To oni – grupa rezolutnych i odważnych dzieciaków – wyposażeni w nowe umiejętności przeistaczają się w superbohaterów, by tropić podejrzanych, chronić dobro i dbać o spokój w miasteczku. A także rozwiązać tajemnice przestępstw.

Tym razem początek historii inicjuje niepokojące odkrycie Nicka oraz jego uwięzienie przez Silverów. Miastem wstrząsa seria włamań, policja ma związane ręce, tymczasem chłopiec szybko odkrywa, kto stoi za całym zamieszaniem. Czy zdąży wyrwać się z rąk przestępców? Czy uniknie ich podstępu i nie pozwoli, by wyszukane urządzenia hipnotyzujące wyczyściły mu pamięć?

Wartka akcja obfitująca w wiele zwrotów akcji, mrożące krew w żyłach sceny, cmentarz nocą i pochód zwróconych dzieci będących pod wpływem narzędzi Silverów nie pozwalają na oderwanie się od lektury. Elias Våhlund buduje napięcie bardzo intensywnie, nie dając czytelnikom chwili odpoczynku.

Kaskaderskie popisy, mroczny nastrój, wyraziste postaci zarówno superbohaterów, jak i złych charakterów oraz efektowna kolorystyka to cechy charakterystyczne dynamicznych kompozycji rysunków Agnieszki Våhlund.

„Podręcznik dla superbohaterów” to cykl, którego narracja, poza przykuwającą uwagę warstwą dobrze skrojonej opowieści sensacyjnej, niesie ważne przesłanie – przemoc powinna zostać nazwana, ujawniona i powstrzymana. Przygody teamu Czerwonej Maski, ich cenna współpraca oraz uzupełniające się role w grupie przynoszą pozytywny efekt. Dają także czytelnikom coś bardzo istotnego – poczucie sprawczości i impuls do działania.

Barbara Górecka / Dom Bajek