Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Potrząśnij jabłonką”. Recenzja

„Potrząśnij jabłonką”. Recenzja
6 kwietnia 2023 Redakcja DZIECI

Czytanie to świetna zabawa

Zachęcanie najmłodszych do czytania książek jest w mojej opinii jednym z najprzyjemniejszych zadań rodzica lub opiekuna. Wybór oraz różnorodność lektur może doprowadzić do lekkiego zawrotu głowy, daje też możliwość znalezienia takiego charakteru publikacji, który dokładnie trafia w nasze oczekiwania. Im młodszy czytelnik tym zaangażowanie osoby dorosłej musi być większe i bardziej wielostronne, co też jednak bywa wyzwaniem, zwłaszcza w czasie, kiedy wprawiamy się w roli osoby wprowadzającej dziecko w świat literatury. Dlatego klasycznie zbudowane tytuły warto przeplatać książkami aktywizującymi, stworzonymi po to, by uruchomić w odbiorcy szereg czynności pobudzających ciało i umysł.

Do takich pozycji należy autorska książka Nico Sternbauma „Potrząśnij jabłonką” (wyd. Papilon, 2023). Niemiecki autor oraz ilustrator, amator podróży i bystry obserwator, buduje narrację z luźno prowadzonych wątków połączonych w pary – aktywność oraz jej skutek. Szereg zabawnych duetów otwiera widok jabłoni uginającej się pod wpływem dużej liczby dojrzałych owoców. Gdy zachęcone do tego dziecko potrząśnie książką, a następnie przewróci stronę ujrzy zadowolone drzewko o wyprostowanych gałęziach. Nico Sternbaum używa przeróżnych poleceń i zadań nie tylko uatrakcyjniając proces kontaktu z książką, ale też przez wprowadzenie w proces czytania ruchu daje dziecku możliwość innego spojrzenia na czytanie. To działanie wielozmysłowe, pobudzające umysł i naturalnie skorelowane z wrodzoną żywiołowością najmłodszych czytelników. Proste, rozmaite w charakterze, zadania zawierają spory ładunek humoru, wywołują radość, a wykonywane wspólnie z opiekunem wzmacniają relację między uczestnikami tej wartościowej zabawy.

Kreowane subtelną kreską kompozycje osadzone zostały na gładkiej białej przestrzeni neutralnego tła, co zdecydowanie podkreśla ich lekkość. Nico Sternbaum buduje ilustracje w oparciu o realistyczny rysunek, nie unika jednak celowego uproszczenia formy, całość doprawiając nutką ciepłego żartu.

Książka została objęta patronatem czasopism „Dzieci” i „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek