Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Gość”. Recenzja

„Gość”. Recenzja
7 kwietnia 2023 Redakcja DZIECI

Enigmatyczny gość

Bywają takie spotkania, które zmieniają nasze życie na zawsze… – te tajemnicze słowa można znaleźć na tylnej okładce bardzo intrygującej książki Nadii Al Omari „Gość” (wydawnictwo Adamada, 2023). Już sama szata graficzna tej publikacji zaskakuje stonowaną kolorystyką i surrealistyczną atmosferą. Jest to bowiem rodzaj nieco abstrakcyjnej opowieści o bardzo ciekawym, wielowymiarowym charakterze. Opowieści, którą można interpretować na różne sposoby, zależnie od wieku i doświadczenia czytelnika.

„Gość” to z pozoru historia zwykła, toczy się w codzienności zwierzostwora o zielonkawym umaszczeniu. Bohater spędza całe dnie na zabawie z przyjaciółmi, wieczorami zasypia szczęśliwy nad książką, towarzyszy mu wtedy ciepły blask nocnej lampki o kloszach w kształcie pąków kwiatów. W tę rzeczywistość pewnego wczesnego ranka wkracza tytułowy gość. Od tej chwili oboje stają się nierozłączni, choć w pierwszych chwilach relacja jest trudna, a nawet męcząca. Skąd przybył gość? Dlaczego tak uporczywie chce być obok? Jego zamiary są niejasne, ale obecność bardzo silnie wyczuwalna. Początkowa niechęć i frustracja głównego bohatera powoli przeradza się w akceptację oraz próbę nawiązania relacji.

„Gość” jest książką metaforyczną. Maże być odczytana jako opowieść o zmianie. W życiu każdego z nas wydarzają się wątki nieoczekiwane, nierzadko trudne, zwłaszcza na początku. Tymczasem oswojenie zmiany daje nam wewnętrzną siłę i zgodę na nowy stan rzeczy, pozwala na spojrzenie z innego punktu widzenia. Osoba dorosła dojrzy zapewne w niepozornym przybyszu, który po wpuszczeniu do domu dosłownie przewraca go do góry nogami, tych gości, którzy zostawiają wyraźny ślad i tylko akceptacja jest drogą do rozwoju oraz uleczenia: silne emocje, ból po stracie, depresję. Tak przeczytana opowieść zyskuje wymiar niemal terapeutyczny.

Warto zwrócić uwagę na ilustracje o wyjątkowej atmosferze. Richolly Rosazza kreuje świat przedstawiony za pomocą onirycznie budowanych postaci, wnętrz, krajobrazów. Choć kształty są rzeczywiste ich nieoczywiste zestawienie zdecydowanie przywołuje na myśl subtelną poetykę surrealizmu. Miękka kreska, łagodna i nieco zgaszona kolorystyka, zaskakujące detale budują bardzo intymny charakter naracji.

„Gość” to zaproszenie do wnętrza siebie. Do spojrzenia na to, jak my sami reagujemy na zmiany. Co sprawia, że otwieramy drzwi dla problemu i budując z nim relację odmieniamy nasze życie.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek