Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Samochody! (i inne pojazdy)”. Recenzja

„Samochody! (i inne pojazdy)”. Recenzja
11 października 2022 Redakcja DZIECI

Macie bzika na punkcie aut?

A może Wasz bzik obejmuje nie tylko samochody, ale i pojazdy wszelkiej maści – rowery, riksze, wozy strażackie, ciągniki, koparki, lokomotywy, pociągi, tramwaje…? Osobiście znam wielu amatorów pojazdów, zarówno chłopców, jak i dziewczynki, dzieci, jak i dorosłych w różnym wieku. Pasja to ważna i warta pielęgnowania, różnorodne maszyny otaczają nas bowiem zewsząd i tworzą naszą codzienność.

Jak wiele mogą mieć odsłon odkrywa przed czytelnikami bogato ilustrowany leksykon obrazkowy dla przedszkolaków „Samochody! (i inne pojazdy)” (wyd. Papilon, 2022). Bryony Davies zestawia ze sobą pojazdy w kategoriach tematycznych zaskakując ich szerokim wachlarzem form (z pewnością nie wyczerpującym tematu, a jednak go dobrze penetrującym). Na pierwszym planie przedstawia ciężarówki – masywne samochody pełniące wiele ważnych funkcji. Uważne oko dojrzy żółtą amfibię i transporter anten, ciężarówkę wojskową w barwach maskujących, zadziwiające monster trucki o wielkich oponach, cysternę, a nawet dekotorę – udekorowaną ciężarówkę japońską. Ta wielość będzie nam towarzyszyć do końca lektury – niezależnie od podjętej kategorii opisującej pojazdy. Strony zestawiające różne modele Bryony Davies przeplata z wizerunkami scen np. na stacji paliw, torze wyścigowym, autostradzie, w remizie strażackiej, na budowie… Wielość podejmowanych tematów jest prawdziwie zachwycająca.

Od strony graficznej owo kompendium wiedzy o formach pojazdów opiera się na obrazie zgeometryzowanym i celowo uproszczonym. Miejsce tradycyjnego modelunku zajęła stosunkowo płaska plama barwna budująca schematyczny, choć nadal realistyczny obraz. Dobrze wyważone proporcje barwne, jak i dynamika kompozycyjna składa się na przemyślaną całość.

Doskonale potrafię sobie wyobrazić niejedno dziecko z zapałem wertujące strona po stronie kolejne rozkładówki tej książki. „Samochody! (i inne pojazdy)” nie tylko zaprasza do świata maszyn, ale też wskazuje, jak bardzo są nam niezbędne w codziennym życiu, a także, jak różne formy przybierają w zależności od kraju czy szerokości geograficznej. To prawdziwie fascynująca podróż.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek