Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Silna jak rzeka. Książka o rodzicielskiej miłości”. Recenzja.

„Silna jak rzeka. Książka o rodzicielskiej miłości”. Recenzja.
28 stycznia 2024 Redakcja DZIECI

Mądrość przyrody, mądrość matki

Ponoć dzieciństwo jest najtrudniejsze przez pierwsze czterdzieści lat. Znam też inną wersję tego powiedzenia – że to rodzicielstwo jest najtrudniejsze przez pierwsze czterdzieści lat 🙂  Cóż, w jednym i drugim jest wiele z prawdy. Kiedy stajemy się rodzicami przede wszystkim musimy skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Krok po kroku uczymy się trudnej sztuki towarzyszenia dziecku czy dzieciom, przewodzenia w mądry sposób, ale też oddawania inicjatywy tam, gdzie to możliwe i ważne. Uczymy się siebie nawzajem, czerpiemy z tego, co sami otrzymaliśmy od rodziców, a nierzadko widzimy w dziecku siebie jak w lustrze.

W piękny, metaforyczny sposób macierzyństwo portretuje Sarah Noble w autorskiej książce z dużą ilością obrazu i mniejszą tekstu: „Silna jak rzeka. Książka o rodzicielskiej miłości” (wyd. Świetlik, 2024). Wychowana w górach amerykańska artystka umieszcza narrację tej wzruszającej opowieści w otoczeniu dzikiej przyrody. Główną bohaterką jest niedźwiedzica oraz jej mały synek, a szczególnym przedmiotem fabuły staje się relacja matki i dziecka, spotkanie doświadczenia z młodością, mądrości z brawurą.

Niedźwiadek obserwuje matkę i uczy się sztuki przetrwania w lesie. W tej pełnej uważności, skupienia oraz czułości nauce matka jest oazą spokoju, a kiedy trzeba także impulsem energii. To jej koncentracja pozwala na złowienie ryby z bystrej rzeki, jej ostrożność i precyzja są sposobem na bezpieczne przekroczenie spienionej wody. Sama rzeka jest także bohaterką książki – bystry rwący nurt oraz siła płynącej wody są bardzo obrazowym dopełnieniem obserwacji malucha. Matka silna jak rzeka to ważny symbol.

Sarah Noble rysuje świat przedstawiony miękką świetlistą kreską, realistyczne krajobrazy oraz zamieszkujące je zwierzęta portretując z wydobyciem subtelności gęstych futer, surowej skalnej faktury czy roślinnych odcieni barwy zielonej. Delikatność rysunku z jednej strony dopełnia te cechy niedźwiedzicy, które wydobywa opowieść jej syna, z drugiej kontrastuje z odwagą i siłą również wpisanymi w życie matki.

„Silna jak rzeka” przemawia prostotą i mądrością. Pozwala spojrzeć na swoją rolę z perspektywy dziecka oraz docenić własną obecność. Ale przede wszystkim daje impuls do jeszcze głębszego pokochania. I z pewnością do wielkiego wzruszenia.

Barbara Górecka / Dom Bajek