Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Smerf, który miał dość pożyczania swoich rzeczy”. Recenzja

„Smerf, który miał dość pożyczania swoich rzeczy”. Recenzja
9 września 2023 Redakcja DZIECI

Odcienie hojności

Świat emocji jest bardzo skomplikowany i nierzadko ta sfera naszego życia jest nie lada wyzwaniem. Dlatego tym bardziej warto się im przyglądać, badać, obserwować, uczyć się i wyciągać wnioski. Szczęśliwie dla dzieci i ich opiekunów oferta możliwości sprzyjająca świadomemu przeżywaniu emocji od najmłodszych lat i ucząca regulacji w tej materii jest coraz szersza i jest z czego wybierać.

W katalogu wydawniczym Klubu Świata Komiksu Egmontu funkcjonuje seria „Smerfy i świat emocji” – kilkanaście tytułów podejmujących tematy ważne w codziennym życiu przedszkolaków, a także dzieci, które zaczęły przygodę ze szkołą. Wśród obecnych w cyklu wątków czytelnicy znajdą między innymi: lęk przed ciemnością, brak wiary w siebie, problem odrzucenia przez grupę rówieśniczą, relacje społeczne, problemy z jedzeniem. Serię tworzy Thierry Culliford, syn belgijskiego scenarzysty i grafika Pierre’a Culliforda używającego pseudonimu Peyo – twórcy kultowych już postaci Smerfów

Fabuła komiksu „Smerf, który miał dość pożyczania swoich rzeczy” (wyd. Story House Egmont, 2023, scenariusz: Falzar i Thierry Culliford, rysunki: Antonello Dalena) porusza kwestię pożyczania swoich rzeczy, jak i dbania o to, co my sami pożyczyliśmy od kogoś innego. Kiedy Pracuś odkrywa, że jego własne narzędzia bez jego zgody i wiedzy krążą między domkami Smerfów, są zaniedbane i brudne wpada w złość i podejmuje decyzję o tym, że odtąd tylko on będzie z nich korzystał. Tymczasem smerf Architekt i jego załoga potrzebują drabiny, taczki, młotka… Czy uda się rozwiązać narastający konflikt? Czy mądrość Papy Smerfa, występującego w roli terapeuty i doświadczonego przewodnika przyniesie wsparcie smerfnej społeczności?

Scenariusz książki opiera się na dwóch elementach: części literackiej – barwnym komiksie przedstawiającym niedługą historyjkę oraz części będącej przewodnikiem po opisywanej emocji. Rysowaną narrację uzupełniają słowa wsparcia napisane przez Diane Drory – klarowne wyjaśnienia, z jakimi odczuciami mierzyli się Pracuś i jego przyjaciele, odpowiedź na pytanie, czy musimy pożyczać oraz podjęcie wątku relacji międzyludzkich, które pożyczanie buduje (lub nadwyręża). Padają słowa o hojności i sprawianiu przyjemności bliskim osobom, o dzieleniu się i wspólnemu odkrywaniu, o budowaniu przyjacielskiej więzi opartej na wzajemnym zaufaniu, szacunku i dobrze rozumianej współpracy. Rodzice i opiekunowie także znajdą w środku słowo dla siebie, warto z niego skorzystać.

Barbara Górecka / Dom Bajek