Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe (7)

„Dzieci” polecają szczególne książki zimowe (7)
24 listopada 2023 Redakcja DZIECI

Na siostry i braci
Zimowy plakacik – śnieg…

– nie da się ukryć, że zima jest porą roku, w której świat zwalnia. Miejsce słonecznej krzątaniny zajmują mgliste poranki i długie wieczory, krajobraz zasnuwa wąska paleta barw przeplatana od czasu do czasu ulotną bielą śniegu. To czas dobry dla książek i herbaty z goździkami, głębokich foteli i otulających pledów, zapachu drożdżowego ciasta z cynamonem, ciepłego mleka i rozgrzewającego blasku świec. Idąc za tym kuszącym zaproszeniem w domowe pielesze prezentujemy książki o zimie i Bożym Narodzeniu, tytuły, które skrzą się od szronu i jednocześnie rozpalają serca.

Przedświąteczny czas charakteryzuje się nierzadko dużą dawką zamieszania. Pracownicy poczty segregują większą niż zazwyczaj liczbę przesyłek, potrzeba wielu rąk do rozplątywania lampek choinkowych i przeszukiwania pudeł z dekoracjami, w kawiarniach aż huczy od gwiazdkowych spotkań. W takich okolicznościach łatwo o chaos, w którego okiełznaniu pomóc może tęga głowa. A najlepiej dwie – umysły Lassego i Mai.

Zimowa nowość „Święta w Valleby. Niespodziewane prezenty” Martina Widmarka (wyd. Zakamarki, 2023, ilustracje Helena Willis) ponownie przenosi czytelniczki i czytelników do zasypanego śniegiem szwedzkiego miasteczka Valleby. Tym razem fabuła koncentruje się wokół postaci pracującego w recepcji hotelu marudnego samotnika, Rune Anderssona. Lasse i Maja otrzymują zadanie dostarczenia paczki do Barbary, podczas gdy komisarz uważnie przygląda się dwójce nietypowo ubranych osób. Jego podejrzenie wzbudza niedostosowany do aury strój przybyszy. Co przywiodło ich do miasteczka? Komu Rune Andersson wysyła okropne świąteczne kartki z przykrymi życzeniami? Jak skończy się ten adwent?

Martin Widmark w barwnie prowadzonej opowieści przedstawia różne wątki, by spleść je w świątecznym finale. Po drodze, na każdej rozkładówce zostawia dzieciom zagadki i zadania do rozwiązania – każde ćwiczy uważność, spostrzegawczość i erudycję niezbędne w roli tropiciela. Przy tej lekturze trzeba aktywizować myślenie i wcielić się w postać dwójki rezolutnych dziecięcych detektywów, by nie tylko odkryć tajemnicę młodości marudera Runego, ale i wesprzeć mieszkańców w przedświątecznym zamieszaniu.

Barbara Górecka / Dom Bajek