Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Podróż poślubna do wybornego czarnoziemu. Recenzja

Podróż poślubna do wybornego czarnoziemu. Recenzja
16 czerwca 2021 Redakcja DZIECI

Ten literacko-ilustratorski duet w ciągu ostatniej dekady stal się gwarancją i rozpoznawczym symbolem dobrych książek. Mowa o Przemysławie Wechterowiczu, artyście słowa i Emilii Dziubak, artystce obrazu. Obydwoje balansują na granicy świata rzeczywistego i metafory, obydwoje wypracowali charakterystyczną poetykę, pełną symboliki i nieoczywistego piękna.

Także i tym razem malują przed czytelnikiem pełen uroku świat przyrody wybierając na główną bohaterkę postać niepozorną – sympatyczną dżdżownicę. „Wanda szuka miłości” (wyd. Ezop, 2021) opiera się na znanym już zabiegu wędrówki, wraz z tytułową postacią przemierzamy zakamarki łąk, lasu i jezior, by w tej specyficznej powieści drogi spotkać zaskakujący i pełen ciepła finał.

Dżdżownica Wanda jest skromną, pracowitą i pożyteczną osóbką, jak również wielką marzycielką. Chciałaby osiągnąć w życiu coś więcej niż spełnienie roli spulchniacza gleby. Wbrew zdrowemu rozsądkowi, za to kierując się sercem rusza przed siebie w poszukiwaniu miłości. Przemysław Wechterowicz brawurowo buduje spotykanych przez nią bohaterów, subtelnie dając dzieciom sygnał o tym, jak bardzo bywamy różni i jak nasze osobowości mogą mieć wpływ na kierunek osobistej historii. Wanda spontanicznie poddaje się temu, co podsuwa jej los, odważnie biorąc sprawy w swoje ręce. Napotkany szop wzbudza jej sympatię i zaufanie, a ich wyraziste przygody wzbogacone o element baśniowy (tak, tak – w lasach można spotkać jednorożce, które ratują z opresji!!!) wieńczy wymarzone spotkanie. Z osobnikiem co najmniej najprzystojniejszym 🙂

Emilia Dziubak, wielokrotna interpretatorka literackich szarad Wechterowicza, także i tym razem maluje świat przedstawiony w swoistej poetyce. Otoczenie Wandy wypełniają subtelnie cieniowane kwiaty, bujna roślinność, personifikowane owady i zwierzęta – każde z charakterystyczną fizjonomią. To fascynujący i wciągający świat pełen detalu, miękkiego światła i subtelnych barw.

Zaskakujące zakończenie niesie mądry przekaz o tym, że w bliskiej relacji ponad wszystko liczy się wnętrze i charakter. Oraz, że droga do prawdziwej miłości wiedzie czasem przez dość skomplikowane ścieżki. Kto jednak odważy się postawić pierwszy krok, ten z pewnością dotrze do celu.

Barbara Górecka / Dom Bajek