Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zacznij od kropki. Recenzja

Zacznij od kropki. Recenzja
23 lipca 2022 Redakcja DZIECI

W 2003 roku Peter H. Reynolds napisał niedługą opowieść o dziewczynie o imieniu Vashti. Bohaterka jego książki stanęła oko w oko z uczuciem, która znane jest każdemu z nas – patrząc na pustkę biel kartki papieru poczuła, jak wypełnia ją pustka, niemoc twórcza, zniecierpliwienie, niepewność. Znamy to, prawda? Różnie radzimy sobie z tym problemem, bywa, że jest to asumpt do działania, a czasem jest dokładnie odwrotnie, to pretekst do porzucenia aktywności… „Kropka”, historia Vashti, która dzięki intuicji nauczycielki odkryła bardzo twórczą drogę swojej sztuki i jej własnego języka wyrazu artystycznego, inspiruje już niemal 20 lat, inicjując między innymi szkolne obchody kreatywnego Dnia Kropki.

Tym razem Peter H. Reynolds idzie o krok dalej. Wiedząc, jaką siłę rażenia ma „Kropka” proponuje kreacyjny zeszyt zadań, które są nie tylko pobudzające, ale i otwierające na nieskrępowane schematami działanie artystyczne. „Zacznij od kropki. Twoje ćwiczenia z kreatywności” (wyd. Mamania, 2022) to pełna przygód podróż po białej kartce papieru.

Każda wyprawa zaczyna się od pierwszego kroku…
Autor proponując różnorodne zabawy w oparciu o kształt kropki, a następnie linii pobudza wyobraźnię, zachęca do wyrażania siebie oraz dzielenia się swoimi odkryciami z innymi. Zaprasza do eksperymentowania z różnorodnymi narzędziami, działania w odprężeniu i świadomości tego, że każdy nasz wytwór jest wartościowy. Gdy nikt nas nie ocenia wena ma przestrzeń do wypowiedzi.

W tej artystycznej podróży zrobimy kropki duże i małe, wielokolorowe, różnej wielkości, w rozproszeniu lub według uszeregowane określonego porządku. Kropki w kratkę, kropki włochate, zataczające koła… Linie długie, linie krótkie, dzikie i falujące. Linie wibrujące lub meandrujące, odzwierciedlające stany uczuciowe czy ruch. Od czasu do czasu autor zaprasza do chwili przerwy, nazywając ją kropką uważności. To moment na nabranie oddechu i poćwiczenie skupienia.

A co się wydarzy, gdy połączymy kropki i linie? Może zdarzyć się wszystko.
I nie zapomnij podpisać swojego dzieła!

Barbara Górecka / Dom Bajek