Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Matematyczne rundy z wybitnymi naukowcami. Recenzja gry

Matematyczne rundy z wybitnymi naukowcami. Recenzja gry
22 lipca 2022 Redakcja DZIECI

Z matematyką i dziećmi bywa różnie – niektórzy uwielbiają rozwiązywać zadania, obliczać mniej lub bardziej skomplikowane równania, różnymi ścieżkami dochodzić do wyniku. Są też dzieci, które matematyki się obawiają i szybko zniechęcają przyjmując twierdzenie, że to się w życiu „nie przyda”… Takie podejście może pojawić się już w początkowym etapie nauki szkolnej, a przecież matematyka to królowa nauk i warto zadbać o to, by się z nią zaprzyjaźnić.

Zdecydowanie pomoże w tym nieskomplikowana, ale stanowiąca jednak wyzwanie gra „Archimedes” (Reiner Knizia, wyd. Story House Egmont, 2022). W niewielkim pudełeczku znajdują się karty do gry z przedstawieniem konkretnej liczby oraz portretem kobiety lub mężczyzny (o nich opowiem później), żetony z symbolami matematycznymi oraz mniejsze z punktami o wartościach 1-5. W wersji podstawowej rozgrywka polega na umiejętnym dobieraniu kart, by tworzyć równania matematyczne oparte na dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu. Najwyższą cyfrą na karcie jest 13, zatem gracze poruszają się w dość ograniczonym polu liczbowym, co nie wyklucza wyzwania. Gra zaprojektowana została dla dzieci od 7 lat, czyli uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej, warto jednak samodzielnie dopasować próby podejścia do zabawy do konkretnych dzieci i ich możliwości w danym czasie rozwoju. To świetne narzędzie do ćwiczenia układania równań, wspierania nauki pierwszych elementów tabliczki mnożenia i wzbudzenia zainteresowania matematyką poprzez zabawę.

Dodatkowym atutem jest obecność wspomnianych portretów autorstwa twórcy ilustracji Renato Faccini. Wśród kilkunastu przedstawionych osobistości są kobiety i mężczyźni, postacie z różnych epok historycznych i pochodzący z odległych zakątków świata. Są to między innymi: Hypatia z Aleksandrii – aleksandryjska filozofka neoplatońska i matematyczka, której legenda przypisuje wynalezienie astrolabium i rodzaju areometru; Bhaskaraćarja – żyjący w XI wieku matematyk i astronom indyjski; Émilie Du Châtelet – francuska intelektualistka żyjąca w XVIII wieku, pisarka, matematyczka i fizyczka, jedna z nielicznych znanych do XIX wieku kobiet-uczonych zajmujących się naukami ścisłymi; Katherine Johnson – słynna matematyczka i obliczeniowiec NASA czy Alan Turing kryptolog, twórca koncepcji maszyny Turinga, uważany za ojca sztucznej inteligencji. Polskim akcentem jest obecność dwóch wybitnych panów: Stefana Banacha, pioniera analizy funkcjonalnej oraz Wacława Sierpińskiego, którego dorobek naukowy obejmował bardzo szeroki wachlarz zagadnień, m. in. łamanie radzieckich szyfrów czy prace nad obiektami nazwanymi później fraktalami. Każdy ze sportretowanych osobistości to człowiek o bardzo ciekawym życiorysie i wielkiej pasji, z których warto czerpać dla życiowej inspiracji.

Barbara Górecka / Dom Bajek