Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Zagadki detektywistyczne dookoła świata”. Recenzja

„Zagadki detektywistyczne dookoła świata”. Recenzja
4 maja 2024 Redakcja DZIECI

Zagadkowa podróż przez kontynenty

Świat pełen jest miejsc, które zapierają dech w piersiach. Niektórzy planując cel podróży kierują się przyrodą i jej barwnymi odsłonami, inni koncentrują się na zabytkach, które są wybitnym śladem osiągnięć cywilizacji. Przedstawicieli obydwu grup charakteryzuje wielkie zainteresowanie rozmaitością kultur i środowisk, chęć poznania, głód zobaczenia czegoś niezwykłego. Można go w naturalny sposób pielęgnować u dzieci i wspólnie odkrywać piękno wielu miejsc. Co może być szczególnie intrygujące? Zagadki, zadania, tropy i samodzielne szukanie odpowiedzi.

Do intelektualnej szarady zaprasza nas Victor Escandell, autor konceptu, jak i szaty graficznej książki „Zagadki detektywistyczne dookoła świata” (wyd. Debit, 2024) wpisującej się w ciekawą serię tytułów zaprojektowanych tak, by angażować czytelników. Znany i wielokrotnie nagradzany ilustrator hiszpański kreuje bowiem książki-gry, w których każda rozkładówka poświęcona jest innemu zagadnieniu, towarzyszy mu opis, zadanie i mniej lub bardziej wymagające wskazówki. A by zobaczyć odpowiedź czytelnik (gracz) potrzebuje urządzenia dołączonego do publikacji, w tym przypadku są to okulary z niebieskimi szkłami.

W podróży dookoła świata Victor Escandell umieścił słynne budowle, posągi oraz przykłady architektoniczne różnych kontynentów, pochodzące z rozmaitych okresów historycznych. Wśród najstarszych czytelnicy znajdą obrazy Stonehenge, figur z Wyspy Wielkanocnej czy starożytną Piramidę Cheopsa. Wśród innych zdobyczy myśli technicznej z pewnością uwagę zwróci opactwo benedyktynów w Pannolhalma, mauzoleum Tadż Mahal, Wieża Eiifla, nowojorska Statua Wolności… Nie zabrakło także przykładów bliższych współczesności – są nimi Mur Berliński czy jeden z najwyższych budynków świata czyli Burdż Chalifa w Dubaju. Każde miejsce to inna zagadka do rozwiązania o stopniowanym poziomie trudności. Czy uda się znaleźć odpowiedź na wszystkie postawione pytania?

Spotkania z książkami Victora Escandella to przyjemny trening logicznego myślenia, który można podjąć solo lub w grupie. Im więcej osób podejmie wyzwanie, tym zabawniejszy może być przebieg gry. A wiedza o świecie? Mimochodem zapisuje się w umysłach i rozpala potrzebę osobistego zobaczenia piękna świata.

Barbara Górecka / Dom Bajek