Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

PSY (5). Nowy cykl recenzencki!

PSY (5). Nowy cykl recenzencki!
2 maja 2024 Redakcja DZIECI

Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem!

– słowa słynnego wiersza Jana Brzechwy, jak i piosenka z filmu „Akademia Pana Kleksa”, która powstała na podstawie tego tekstu, bawią kolejne pokolenia dzieci. Nic dziwnego, psy są jednymi z najczęściej zapraszanych w grono rodzinne zwierzęcych domowników, mają wiernych amatorów, są wspaniałymi przyjaciółmi i wzbudzają szczerą moc sympatii. Nie mogło więc zabraknąć w naszych krótkich recenzyjnych cyklach tych szczególnych zwierząt, jako też swego rodzaju odpowiedź na zimowy cykl tekstów o kotach. Gotowi?

W naszym pieskim cyklu nie mogłoby zabraknąć opowieści o prawdziwych zwierzętach, które swoją osobowością, wrodzonym wdziękiem, charakterem czy odwagą wpisały się w ważne wydarzenia historyczne. Jednym z bardzo ciekawych kompendiów wiedzy o znanych przedstawicielach różnych gatunków jest książka „100 najsłynniejszych zwierzaków w historii” (wyd. Nowa Baśń, 2024). Shia Green dokonując niełatwego wyboru pośród wielu zwierzaków sięgnęła po opowieści zarówno mrożące krew w żyłach (gołębica pocztowa Cher Ami ratująca batalion żołnierzy podczas w czasie I wojny światowej), zabawne (ośmiornica Paul typująca wyniki mundialu), zaskakujące (gorylica Koko posługująca się językiem migowym) czy… miłośne (Roy i Silo – pierwsza para męskich pingwinów z sukcesem wychowująca pisklę).

W tej osobliwej i bardzo interesującej galerii wyróżniają się psy warte szczególnej uwagi. Silne i wytrwałe psy zaprzęgowe: Togo, Kaasen i Balto z innymi czworonogami w 1925 roku uratowały miasteczko Nome na Alasce dostarczając na czas lek na błonicę i wieńcząc tym samym zagrażającą życiu mieszkańców epidemię. Zimą 1815 roku bezimienny nowofundland wyłowił tonącego Napoleona Bonaparte, w historii zapisał się również Jim – seter angielski, który potrafił reagować na komendy wydawane w językach obcych oraz słynna Łajka – pierwszy zwierzak wystzrelony w kosmos. Nie brakuje przykładów prawdziwej psiej wierności: żyjący w latach 20. XX wieku Bobby odnalazł rodzinę ukochanych właścicieli pokonując odległość 4000 kilometrów, pół wieku wcześniej Greyfriars Bobby zamieszkał na cmentarzu przy grobie swojego pana. W Japonii celebrowana jest pamięć o Hachiko, który codziennie odprowadzał swojego pana na pociąg, a po południu pojawiał się, by go odebrać. Urocza suczka Toto stała się zaś gwiazda filmową występując między innymi w roli Terry w „Czarnoksiężniku z krainy Oz”. Różnorodne cechy zwierząt, nie tylko obecnych w książce psów, barwnie zilustrowała barcelońska artystka Marisa Morea.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek