Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Amelia i Kuba. Mgliste podejrzenia”. Recenzja

„Amelia i Kuba. Mgliste podejrzenia”. Recenzja
1 maja 2024 Redakcja DZIECI

W oparach mgły

Mgła ma w swojej pięknej istocie aurę tajemnicy. Może być kusząca, bowiem ukrywa niektóre elementy i wabi sekretem. Może być też niebezpieczna, przy braku możliwości rzeczywistego oglądu łatwo bowiem wpaść w pułapkę. A jeśli ma się do czynienia z podejrzaną sprawą, wszelkie niejasności mogą doprowadzić do niekoniecznie ciekawego rezultatu…

Rafał Kosik w najnowszym tomie poczytnego cyklu o czwórce rezolutnych dzieciaków, sąsiadów z podwórka, „Amelia i Kuba. Mgliste podejrzenia” (wyd. Powergraph, 2024, ilustracje Jakub Grochola) rozprawia się z tym, czym grozi plotka. Kiedy nad domem Amelii, Kuby, Mi i Alberta osiada gęsta mgła trudno o precyzyjną ocenę, a nowy sąsiad wzbudza co najmniej wątpliwości czwórki małych tropicieli przygód.

Młody mężczyzna, który świeżo sprowadził się do sąsiedniego mieszkania, zadziwia nie tylko wyglądem, ale też podejrzanymi śladami, które za sobą zostawia. Z jego rozklekotanej furgonetki ciągnie się dziwny błotny odcisk. Podobny dzieciaki znajdują w windzie. Atmosferę podkręca lektura, po którą sięgnęła Amelia – opowieść o Golemie, postaci-potworze ulepionej z gliny i następnie ożywionej. Czy widziany z okna zarys postaci ludzkiej w domu pana Dłubacza to nie przypadkiem ów groźny stwór…?

Domysły buzują w głowach dzieci, które decydują się na przeprowadzenie śledztwa. Dochowanie sekretu przed dorosłymi, zadania okraszone nutą tajemnicy i niebezpieczeństwa nadają fabule wartki bieg wydarzeń. Czym zajmuje się nowy lokator? Czy rzeczywiście ma złe zamiary, jak podejrzewa grupa przyjaciół? Rafał Kosik z wprawą buduje narrację, w odpowiedniej skali podkreślając napięcie i je rozładowując. W jego opowieści nie brakuje momentów humorystycznych, a całość ma wartościowy wydźwięk. Komu z nas nie zdarzyło się choć raz ulec mglistym podejrzeniom?

„Amelia i Kuba. Mgliste podejrzenia” jest tytułem, który wpisuje się w drugą edycję akcji promującej czytelnictwo #TataTeżCzyta2024. Jej inicjatorami jest Wydawnictwo Tatarak oraz Fundacja Powszechnego Czytania wraz z 38 wydawcami i partnerami. Premiera tegorocznej akcji już 15 maja, zdecydowanie warto się jej uważnie przyjrzeć!

Książka została objęta patronatem czasopisma ”Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek