Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Co kryje nocne niebo? Recenzja

Co kryje nocne niebo? Recenzja
11 lutego 2022 Redakcja DZIECI

Któż z nas nie zadał sobie tego pytania choć raz w życiu? Rozgwieżdżone niebo nocą jest tajemnicze, zagadkowe i magnetyzujące. Czy to obserwowane w gorącym sierpniu, gdy na czarnogranatowym tle tańczą roje perseidów, czy zimowymi bezksiężycowymi nocami skrzypiącymi od mrozu, wzbudza zachwyt i respekt. Poezja gwiazd, srebrne światło księżyca, konstelacje i planety w swojej wyrafinowanej elegancji i bogactwie obdarzają nas niezwykłym pięknem.

„Co kryje nocne niebo? Gwiezdny zwierzyniec” Ainy Bestard (wyd. Tatarak, 2021) to wizualne arcydzieło poświęcone gwiazdom i ich układom. Autorka sięga aż do źródeł starożytności przedstawiając konstelacje przypominające kształtem zwierzęta, łącząc nas niewidzialną nicią zachwytu z antycznymi astronomami i badaczami nieba sprzed wielu wieków. Strona po stronie pieczołowicie wypełnia granatowe tło białym rysunkiem budując nastrojową atmosferę nocy. Zadane wierszowanym tekstem zagadki naprowadzają odbiorcę na trop, który musi śledzić dalej przez aktywne czytanie. Każda strona zawiera bowiem otwierane okienko z wizerunkiem gwiazdozbioru, który po podświetleniu ujawnia nałożony kształt inspirujący twórców z dawnych czasów. Aina Bestard zabiera czytelników w podróż po nieboskłonie zawieszonym nad różnymi kontynentami, podgląda nocne niebo w Japonii, Maroku, Meksyku, Indiach, Kenii, a nawet w polskim Zalesiu.

Kompozycje ilustracji oparte są na tym samym schemacie – każda strona ujawnia wnętrze innego domu wraz z charakterystycznym wystrojem dla danego regionu. Pokój w Indiach zdobią misternie wyrysowane ornamenty floralne niczym malunki zrobione henną, estetyka nowozelandzka zawiera stylizowane motywy rzeźb folklorystycznych, w dość spokojnym wnętrzu japońskim ważnym elementem są charakterystyczne maski i tradycyjny latawiec w kształcie ryby. Aina Bestard z elegancją i wrażliwością na różnice kulturowe wyrysowywuje białym cienkopisem (w partiach białego tła plamy światła z lamp linia rysunku jest granatowa, jak odbicie negatywu) kompozycje bogate w detale, o zdecydowanie ornamentalnym charakterze. Ograniczenie gamy barwnej do granatu i bieli oraz stonowanych odcieni błękitu doskonale oddaje tajemniczość przedstawionej pory dnia. Wzmacnia ją cisza i spokój portretowanych pomieszczeń, w których o obecności człowieka świadczą pozostawione przedmioty, meble oraz włączone nocne światło.

„Co kryje nocne niebo? Gwiezdny zwierzyniec” to zaproszenie do zapisanej na nieboskłonie poezji. To przepięknej urody album zawieszony pomiędzy niesieniem wiedzy a dawaniem czystego wizualnego doznania estetycznego. Książka piękna w każdym calu.

Barbara Górecka / Dom Bajek